Aplinka – trinkelių grindinys

Pabaigus fasado apdailą, galime imtis tolesnių gražinimosi darbų – aplinkotvarkos. Šiame poste pasakosime apie takų, įvažiavimo bei aikštelės įrengimą. Darbus atlieka Edmundas Ylius.  Birias medžiagas (smėlis, žvyras, skalda, juodžemis, durpės, ir t.t.) tiekia Vytis – rekomenduojame,  tel. 8611 10259. Mechanizuoti grunto darbai (kasimas, lyginimas) Vytis (čia jau kitas, bet vėl Vytis 🙂 )  tel. 8608 98990 – Vytis dirba labai virtuoziškai, greitai ir nebrangiai, gerai kad jis yra mūsų kaimynas – kitaip neprisišauktume, visad labai užsiėmęs.

Trinkelės ir terasos plytelės: ilgai studijavome vietinės pramonės produktus ir priėjome liūdnos išvados: labai vienodos, paprastos, atsibodusios – vienu žodžiu “šyrpotriebas“. Gal vienintelis gamintojas, vertas paminėti už išskirtinumą – RB invest. Todėl savo paieškas sutelkėme į kaimyninę Lenkiją (prisiminkime posakį: višta – ne paukštis, Lenkija – ne užsienis) ir čia tikrai yra iš ko pasirinkti! Ir dizaino linijų skaičius ir serijos ir dar min 5-6 dideli gamintojai, neskaitant mažųjų… Edmundo patarimu bendraujame tik su didžiaisiais gamintojais – būtent dėl ilgalaikių kokybės garantijų. Kaip mums sekasi pirkti bei organizuoti transportą parašysiu vėliau, bet lyg trinkeles ir plyteles išsirinkome, jau žinome ko norime ir kas patinka.

Pradžiai apie klaidas, padarytas statybos pradžioje. Žinodami apie artėjančias statybas mes kaupėme statybinį laužą – puikios kokybės, pramoninio pastato liekanas, pagrinde betono ir silikatinio mūro. Pats pirmas darbas namo statyboje buvo įvažiavimo įrengimas – tam iškasėme ~60cm gylio įvažą ir ją užpylėme laužu. Jis puikiai atliko savo darbą, per jį suvežėme ~150m3 žvyro bei skaldos pamatui, puikiai atlaikė posūkius darančius 40t savivarčius, bet… grindinį įrengiantys žmonės pasakė, kad jis yra visiškai netinkamas grindinio pagrindas. Taigi, pasimokykit iš mūsų klaidų ir iškart įsirenkite tinkamus pagrindus – iš smulkaus smėlio, kelių žvyro bei skaldos:

Taigi, supiltą laužą ~50m3 teko iškasti, pavežėti 10km ir padovanoti grioviui. Iškasa atrodė labai didelė, o naktį siautusi audra ją pavertė nedideliu tvenkiniu. Vandenį teko išsiurbti siurbliu, nusausinus dugną pradėjom pilti ir tankinti smulkų smėlį.

Vanduo iškasoje po truputi senka.

Pilka smėlio krūva – kvarcinis Anykščių, atidirbęs smėliasrovėje – labai smulkus. Geltonas – vietinis, pakaunės karjero.

Smėlis išlygintas ir sutankintas vibroplokšte. Žemiausioje vietoje, įvažos ir gatvės sandūroje, nusprendėme pakloti drenažą – tam, kad pagrindai būtų nuolat sausi, jų neveiktų šaltis – nekilnotų žiemą.

Kairiajame kampe matome rudą vamzdį – tai atstatyta gatvės lietaus kanalizacijos trasa, į ją pasijungsime lietaus surinkimo trapą.

Ant sutankinto smėlio sluoksnio pilamas kelių žvyras – čia matome dvi krūvas po ~16m3. Nuotraukos apačioje – drenažo pajungimo į šulinį tranšėja.

Žvyras išlygintas ir sutankintas vibroplokšte.

Vamzdis lietaus vandens trapui pajungti.

Būsima terasa: juodžemis nukastas ekskavatoriumi, atvežti pirmieji karučiai smulkaus smėlio.

Čia bus lauko terasa.

Įvažos ir svečių aikštelės žvyro pagrindas jau įrengtas. Sekantis etapas – dolomitinė skalda.

Lietaus nuvedimo sifonai – sifono viršus tai būsimos nuogrindos lygis. Mėlyna plėvelė – tai geoporo apsauga, rudas vertikalus vamzdis – tai kampinis drenažo bei lietaus kanalizacijos šulinys.

Prieš pilant skaldą, turime išsivežioti laidus kiemo apšvietimui, vartų pavaros maitinimui bei vartelių video telefonspynei – tam pakloti d40 plastikiniai vamzdžiai su praverta viela – kabelius prasitemps elektrikai.

Paradinio įėjimo tako iškasa

Dar vienas lietaus kanalizacijos sifonas.

Būsimoji terasa – smėlis dugne sutankintas, kampai suapvalinti.

Taip terasa atrodo supylus ir sutankinus dolomitinę skaldą.

Takai bei aikštelė taip pat užpilti skalda ir sutankinti vibroplokšte.

Grindinio pagrindai baigti! Dabar beliko sukloti trinkeles bei terasos plyteles. Pastarosios kol kas dar Lenkijoje, Varšuvos priemiestyje. Viso turėsime apie 215m2 grindinių, trinkelių 190m2 ir terasa apie 25m2. Dangos svoris apie 31t, tokį krovinį teks vežti dviem reisais. Pirmasis reisas jau sekančią savaitę, pavyko gauti transportą – žada pasikrauti ateinantį antradienį arba trečiadienį.  Trinkeles tiekia Vega Brukarstwo. Šią įmonę pasirinkome dėl kelių priežasčių: jie yra daugumos didžiųjų gamintojų atstovai, santykinai netoli nuo mūsų statybų, teikia dideles nuolaidas nuo gamintojų kainų. Išsirinkome Libet Akropol Colormix trinkeles , Bruk-Bet  gaminamas Finezja terasos plyteles bei Bordir bortelius. Kitą savaitę pratęsim postą, apie trinkelių ir plytelių klojimą.

Truputi vėluojant trinkelėms, pritrūkus darbo mūsų kieme dirbantieji trinkeles sudėjo kitur, turėjome kelių savaičių pertrauką. Per tą laiką suspėjome pasiruošti ir pastatyti tvoros, vartų bei vartelių stulpus, išbetonuoti jiems pamatus. Šiuos darbus kaip ir likusius, susijusius su tvoromis bei vartais atlieka Kagrė. Dabar klojant trinkeles jau bus galima kokybiškai apeiti stulpus.

Toks vaizdas kieme: trinkelės ant padėklų, sustatyti stulpai – rudi vartams ir varteliams, žali – segmentinei tvorai. Rugsėjo pirmoji – dviguba šventė 🙂 kai kam į mokslus, o mūsų kieme irgi prasidėjo dėstymas, trinkelių dėstymas ant pagrindų. Esama supilta skalda dar kartą suvibruota, ant jos pilamas galutinis pagrindo sluoksnis – granitinės skaldos atsijos. Jos yra kokybiškiausia medžiaga trinkelių klojimui, plius labai tiko jų spalva – jas naudosime ir trinkelių tarpų užpildui. Pirmosios paklotos terasos plytelės Bruk-bet:

Taip terasa atrodo įpusėjus klojimą:

Nuotrauka daryta po lietaus, todėl prie namo esančios plytelės yra šviesesnės. Dabar norime jums parodyti Bruk-bet ir Libet skirtumą:

Dėl Libet diegiamos paviršiaus apsaugos sistemos ALS trinkelės sunkiai įgeria vandenį – matome vandens sluoksnį ant Libet’o, o šalia esanti Finezja plytelė vandenį įgėrė. Kaip veikia ALS galima pažiūrėti čia: 

Suklotos ir pirmosios Akropol eilės:

Esame labai patenkinti vaizdu, analogiškų spalvų suklotų gyvai matyti neteko todėl trinkeles ir plyteles pirkome truputi rizikuodami. Kol kas nenusivylėme! Dar liko neminėti ir nedėti Bordir borteliai. Juos žada pradėti rytoj, tai bus naujų nuotraukų. Bordir įdomus gaminys: juos galima dėti dviem skirtingom kraštinėm – arba apvalia, arba briaunuota, tai lyg du viename. Turime rūpestį kurį variantą pasirinkti nes abu atrodo patraukliai. Ryt žada sudėti po metrą vienu ir kitu būdu, tuomet ir priimsime galutinį sprendimą.

Tęsiame apie trinkeles, rugsėjo vidury jau turime 90proc išbaigtumą. Darbo eigoje išryškėjo medžiagų skirtumai, Bruk-Bet gaminiai yra prastesnio betono, Bordir borteliai prastai pjaustosi – nutrupa kraštai, todėl yra sunku gražiai padaryti lenktas linijas, supjauti kampinius elementus ir juos gražiai sujungti. Libet šios problemos neturi, puikiai pjaustosi. Nuotraukose viso grožio dar nematyti, nes pabaigti paviršiai užpilti atsijomis. Rudeninis lietingas oras trukdo darbams, bet labai naudingas grindiniui – lietus suplauna atsijas į tarpelius tarp trinkelių.

Įvažiavimas į garažą baigia įgauti savo vaizdą.

Paradinis įėjimas beveik baigtas, liko užapvalinti kelis kampus.

Terasa bei pietinė nuogrinda pabaigtos – beliko tarpelius užpildyti atsijomis.

Svečių aikštelė prie gatvės pabaigta.

Spalio 1d grindiniai beveik pabaigti. Liko mažas gabalėlis pietinės nuogrindos – negalime pabaigti, kol neįrengtas žemės šilumokaičio paėmimo vamzdis (šnorkelis):

Šnorkelį tikiuosi turėti kitą savaitę, tuomet ir pabaigsime šį kampelį. Šiandien pabaigs įvažiavimą į garažą – trinkeles reikia privesti prie pat garažo vartų, kad nesimatytų garažo grindų dangos:

Vaizdas į šiaurinę nuogrindą – čia reikės daug juodžemio, dėl sklypo nuolydžio namas aukštokai išsikėlė virš esamo paviršiaus:

Pabaigos terasos vaizdas:

Paradinis įėjimas:

Atkreipkite dėmesį į grindinio kraštų juodumą – tai tepama hidroizoliacija. Betonas yra hidroskopiška medžiaga, sugerianti drėgmę. Hidroizoliacijos paskirtis yra apsaugoti gruntą nuo sausėjimo ir tuo pačiu vejos pakraščių džiūvimo, žolės geltimo.

Aikštelė prie ūkinio įėjimo į namą:

Štai beveik ir viskas apie grindinį. Paviršius truputi nešvarus dėl nuo šlavinėjimo likusių dulkių, jei nenuplaus lietus – teks pavasarį panaudoti aukšto slėgio plovimą. Dar noriu Vegai grąžinti padėklus nuo trinkelių, atsiimti užstatą ir tuo pačiu pasiklausinėti apie skystus impregnantus. Nuomonės apie juos labai prieštaringos, nuo “pinigai vėjui“ iki “labai pasiteisina, paryškina spalvas bei apsaugo nuo drėgmės“.

Aplinkos tvarkymą pratęsime kitame poste – želdinime. “Sodo nindzė“ neduoda ramybės, juodžemio ir sklypo lyginimo reikalauja, Lenkijoje supirktos tujos gyvatvorei jau prašosi į savo vietas…

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized ir pažymėtas , , , , , , , , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

40 komentarų

 1. Blakis sakė:

  Mhm, tikrai smagu pasiskaityt, bet man idomu kodėl netinka grūzas kaip pagrindas? Peršąla, iškiloja ar kaip?

  • Vilius sakė:

   Pirmiausiai – grūzas nesusitankina pilnai – tarp didelių gabalų lieka tarpai, kurie prisipildo vandeniu. O kur vanduo ir šaltis – deformacijos garantuotos. Todėl dugne smulkus smėlis, kuris sutankintas vibroplokšte įgers tik drėgmę bet ne vandenį. Būtent dėl kilnojimo grūzas “išpašolvonintas“ :). Aš nesu didelis pagrindų žinovas, todėl su trinkelščikais nesiginčiju – jie garantiją duoda, tegul patys sprendžia kas tinka, o kas ne. Net didesnius pavienius akmenis iš žvyro išrinko. Man tik gaila padarytos klaidos – būčiau žinojęs tokius pagrindus būčiau pats statybų pradžioje įsirengęs, laužas būtų panaudotas kitur – nesenai teko pirkti ~150m3.

 2. Blakis sakė:

  Ačiū už paaiškiminą 🙂 viską darytis planuoju pats, tai turiu žinot kas ir kodėl.

 3. Valdas sakė:

  iš nuotraukų tai labai gražiai atrodo pasirinktos trinkelės, o kaip gavosi su jų kaina, jei ne paslaptis 🙂

 4. Jonas sakė:

  o, ar prieš pirkdami turėjote progą grindinį pamatyti gyvai? perkate patys, be tarpininkų? lenkų kalbą jau gerai mokate? 😉

  • Vilius sakė:

   Pradžią padarė Edmundas – iš jo gavome CD pilną jo atliktų darbų. Pagal jį atsirinkome patikusį grindinį ir ėmėmės tokių trinkelių paieškos. Mums patikusios buvo gaminamos kažkur privačiai Aleksote, bet per krizę gamyba užsilenkė, teko ieškoti analogų. Prieš perkant buvau užsukęs į kelias įmones Varšuvoj, mačiau Akropol tik ne tokią spalvą. Finezja yra labai naujas gaminys, sakė niekur Varšuvoj dar nei sudėtos nei ekspozicijoj nėra, todėl teko apsiriboti nuotraukomis kataloge.
   Kokius tarpininkus turime galvoje? Kaip Audi kaži ar parduotų Ingolštato gamykloj taip ir trinkelės – tik per dilerius, vienas jų ir yra Vega. Lenkiškai jau pusėtinai švebeldinu, gyvenimas išmokė 🙂

 5. Blakis sakė:

  Savo pirmasias trinkeles jau ir sudėjau, tiesa dar nebaigiau viso plotelio, viso labo ~7kv tebuvo 🙂
  Trinkelės išeina visai neblogos, nors ir ne prašmatnios, bet lygios. Bandžiau ir pigmentą naudot, irgi visai neblogai. Vėliau aprašysiu kas gavosi, bent už poros savaičių.

  Man bais idomu kaip pats procesas vyksta, kuo daugiau detaliu. Pageidavimas toks 🙂 nes pačiam atradinėt truputį užtrunka. Ačiū 🙂

  • Vilius sakė:

   Kuris procesas? Dėjimo? Nes gamybos, deja, nenušviesiu. O dėlionės prasidės penktadienį, pats grįšiu iš PL tik savaitgalį tai naujienos tik sekančią savaitę.
   Labai įdomu jūsų trinkės, lauksim naujienų geltonas.lt 🙂
   Ir dar labai įdomu kaip atlaikys šaltį ir vandens su druska antpuolį, tikiuosi viskas bus gerai.

 6. Blakis sakė:

  Taip, dėjimo 🙂
  Trinkelių forma seno grindinio tipo, dar paėmiau pabandymui korį, visai neblogai. Pradžia sunkoka buvo nes nežinojau kaip daryt, kokios proporcijos, o daba darau pabandymui. Suklojau kad pažiūrėčiau kaip žiemą atlaikys, bet nemanau kad bus problemų. Pagrindinė priežastis kodėl šaltis ardo betoną – plyšiukai, skylutės jame. Pas mane skylučių paviršiuje nėra visai, yra tik šonuose po kelias. Paskui daugiau foto bus, o pradžia va tokia 🙂


  Jos dar margos, neišdžiuvę 🙂 vėliau pabala.

  • Vilius sakė:

   Maloniai nustebinote su trinkelėmis, ypač tomis kur suklotos, atrodo labai gražiai ir nenuvalkiotai moderniai!!!
   Gal patys plyšiukai ir skylutės nėra baisu, esmė juose esančiame vandenyje, kuris šaldamas plečiasi…
   Tos kur ant padėktų jau matytos.
   Sėkmės bandymuose – dizainą jau turit, liko išsiaiškinti kokybę.

   • Blakis sakė:

    Kad jos visos štabely 😀 nors iš tikro man irgi visai baika toks bardakiškas klojimas.
    Dar nusipirkau daugiau formų, plytelių net kelias paėmiau, dar bortelių. Kai grįšiu iš Norgės darysiu reportaža 🙂
    Beje, pirmoj foto, jos pašiurkštintos truputį, neslidžios, o pvz “korys“ išimtas blizga kaip gliancinis. Vėliau matinis pasidaro.
    Viso formų dabar yra 4 kvadratai vieno tipo, po kvadrata kitų dviejų, tada dar 4 plytelių formos ir 10 bortelių – jau šis tas 🙂 Vieną diena galima pildyt, o sekančią išiminėt.

 7. Tomas sakė:

  Kokios veislės tujas pasirinkote?

  • Vilius sakė:

   Geras klausimas 🙂 O ką, jos dar ir veislinės būna? 🙂
   Šiaip pasitikiu želdintoju, patarė kažkurias be kankorėžių ar kaip ten jų vaisiai vadinasi, visad vienodai atrodančias. Sakė kokios, bet negi aktualu? Iš kart pamiršom. Darbai užspaudė, juodžemis vis dar karjere ir tujų sodinimas nusikels į pavasarį. Tuomet ir patikslinsim ne tik jų veisles. Be jų dar šį bei tą išsirinkome, atsimenu tik bonsą – jam jau vieta padaryta, išskirtinė. Taip kad bus ką parodyti.

 8. Jonas sakė:

  Klausimas del geoporo kuris guliai staciai pamatams t.y. horizontalus isores siltinimas. Kokio storio siltinot? Koks plotis nuo pamato t.y. 0,5 ar 1m? Kodel reikia sudeti i plevele geopora? Ar geoporas apviniotas visas plevele? Ar tik visrus ir krastai?

  Kazkaip neradau iraso del dreneazines kanalizacijos aplink pamatus. Ar darete?

  • Vilius sakė:

   Geoporas – 5cm storio, 50cm pločio. Plėvelė tik virš geoporo, apsaugoti nuo kritulių ir drėgmei nuvesti nuo pastato.
   Drenažas padarytas prieš pamatų plokštę, lyg ir rašiau…
   O gal klausiate apie lietaus kanalizaciją? Taip, ji padaryta prieš dengiant stogą, lietvamzdžius pajungiant į stovus pastato kampuose.

   • Jonas sakė:

    O kodel goporas tik 5cm storio? Ne per mazai? Ir kodel 50cm plocio? Kodel ne 1m? O kiek mikronu plevele dejote?

    Del drenazo konkretaus iraso apie jo irengima neradau. Gal galite parasyti placiau arba bent pakomentuoti kokio strio drenazo vamzdis, kiek ikasete ir kokiu atstumu nuo pamato.

    • Vilius sakė:

     Geoporas sudėtas norint apsaugoti grunto prie pamato peršalimo, pats pamatas pakankamai ir be geoporo apšiltintas. Galima ir 1m dėti, blogiau ne bus.
     Drenažas paklotas esamam grunte, prieš suvežant smėlio-žvyro pasluoksnį. Naudota perforuota drenažo žarna su geotekstilės apvalkalu. Klota pastato perimetru, apie 50cm nuo pamato. Kadangi pasluoksnis ~80cm storio, tai drenažas apie 1-1.2m gylyje nuo esamo grunto paviršiaus.

 9. chypsas sakė:

  o ne paprasčiau buvo užpilti pamatus skaldele, vietoje geoporo ir geoteksilės?

  • Vilius sakė:

   Tai kad negalima lyginti skaldelės ir geoporo, jie atlieka visiškai skirtingą funkciją. Geoporas skirtas šiltinimui, ko skaldelė niekada neatliks, juo mes pakeliame grunto temperatūrą šalia pamato, taip dar apsaugodami drenažą bei lietaus kanalizaciją nuo užšalimo.

   • chypsas sakė:

    putlastį dėjote ant skaldos ar žvyro ir glaudėte prie pamato, kuo sandarinote tarpą tarp pamato ir putplasčio ir ar po juo vabaliukai ir šliuzai kokie nepalys, kuo plėvelės viršų dengėte, palikote atvirą? Galima šioje vietoje nuo a iki z. Dėkui

    • Vilius sakė:

     Putplastis dėtas ant smėlio/žvyro – tai pamato pasluoksnio medžiaga. Tarpas nesandarintas, nes ten konvekcija nevyks, požeminiai vabaliukai ir šliužai tegul šliaužo kiek tik nori. Plėvelės viršų? Tai kad ji po skalda, atsijomis ir trinkelėmis, kam dar ją dangstyt?

     • Jonas sakė:

      O jei as tarpa tarp pamato ir geiporo uzpuciau putomis. Ar tai labai blogai?

     • Vilius sakė:

      Tik tiek, kad be reikalo palaidojote putas 🙂 jas buvo galima panaudoti ir efektyviau.
      Pamatui nuo to nei šilta, nei šalta, nebent tas tarpas didelis buvo, bet užtenka tik priglausti.

 10. chypsas sakė:

  vartelių ir vartų pločiai kokius pasirinkote

 11. Jonas sakė:

  Sveiki,

  jei ne paslaptis – kaip atlaikė druskas ir šalčius jūsų trinkelės?
  gal galėtumėte parekomenduoti, kas iš Lenkijos tokis trinkeles gerai atveža? Kaip supratau, artimiausias dileris – Baltstogėje?

  • Vilius sakė:

   Šalčius atlaikė puikiai, jau antrą žiemą. Druskų gavo labai mažai – tik nuo automobilių nudaužyti sūrūs “varvekliai“ prieš įvažiuojant į garažą – todėl jokio poveikio nepastebėta.
   Nesupratau dėl “gerai atveža“. Bet kuri sunkiasvorė transporto priemonė, tsakant “fura“. Mums reikėjo pusantros – atvežė labai gerai.
   Dilerių tinklas gan platus, jų vieta nėra svarbi – transporto kaštus įtakoja atstumas nuo gamyklos iki statybos aikštelės, retai dileris sandėliuoja pas save, tiesiog užsako reikiamą kiekį tiesiai iš gamintojo.

 12. Sigita sakė:

  Sveiki, grazios trinkeles, gal galetumete duoti kontaktus per ka pirkote trinkeles? ir kaip jas parsigabenote i Lietuva? gal butu galima kokius kontaktus gauti. Dekui.

  • Vilius sakė:

   Sveika Sigita,
   Viskas pirkta tiesiogiai, kam mums dar tarpininkai? Transportas – is pervezimu birzos, tikrai ne sudetinga suorganizuoti, net ir dalini krovini. Viska darem patys.

 13. Andrius sakė:

  Labas Viliau,
  Ir man patiko jūsų trinkelės. Gal galėtumėt pasakyti kokią kainą pavyko susiderėti su Lenkais tuo metu, kadangi pats planuoju su jais kontaktuoti dėl 350kv/m. Ar patenkinti šiomis trinkelėmis praėjus keliems metams?

 14. Saulius sakė:

  Sveiki
  Vienas klausimas del trinkeliu krastu tepimo hidroizoliacija. Ar pasiteisino? Negeltonuoja zolė palei kraštus?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s