Žaibosauga

Šią karštą ir audringą vasarą mes miegame ramiau – naujasis mūsų namas jau turi patikimą žaibosaugos sistemą! Sistemą įrengė Ežiukai. Viskas prasidėjo dar ankstyvą pavasarį, Kauno statybos parodoje – ten mes pirmą kartą gyvai sutikome Ričardą, trumpai padiskutavome ir palikome galutinį sprendimą tinkamam laikui, būtent kai turėsime įrengtus lietvamzdžius ir dar neturėsime gerbūvio. Labai patiko Ežiukų operatyvumas: tarp lietvamzdžių ir trinkelių turėjome tik 6 dienas, paskambinus Ričardui montavimas prasidėjo sekančią dieną. Kadangi nesu nei žaibosaugos, nei elektrotechnikos žinovas į smulkių detalių aptarimus nesileidau, bet esu maloniai nustebintas, kad Ežiukai panaudojo žinomos įmonės dalis bei medžiagas : OBO BETTERMANN.  Taip pat įsigijome viršįtampių saugiklį, kuris saugos mūsų elektros prietaisus nuo viršįtampių elektros tinkle. Keletas žaibosaugos sistemos nuotraukų:

OBO BETTERMANN viršįtampių automatinis saugiklis.

Kol kas jis tik ant stalo, nes nėra kur jį pastatyti – jo vieta įvadiniame elektros skyde, kurio dar neturime.

Įžeminimo pajungimas

Įžeminimas

Įžeminimas. Viso du tokie taškai, priešinguose namo kampuose.

Žaibolaidis ant kraigo krašto – viso turime tokius tris, ant visų kraštų.

Ant kraigo

Aukštesnio ir žemesnio stogų sujungimas

Neizoliuotas elektros srovės nuvedimas iki įžeminimo

Saulės kolektorius, aukščiausias pastato taškas, turi savo žaibolaidį.

Kolektoriaus žaibolaidis

Žaibolaidis ant stogo krašto

Kraiginiai žaibolaidžiai

Sujungimas

Nuvedimas iki įžeminimo.

 

Papildyta, 2012 09 05 (originalus įrašas darytas 2011 07 24)

Dar praeitais metais su Ričardu, vyriausiu Ežiuku, sutarėme, kad viršįtampių rėlė bus pakeista galingesne. Iki šiol net nemontavome šios rėlės, elektros skydai (yra du) po truputi pildosi ir kai atėjo eilė čiai rėlei stoti į savo vietą priminiau Ričardui apie rėlę… Labai greitai, gal po dviejų dienų, sulaukiau skambučio ir elektromonterio, kuris atvežė ir sumontavo viršįtampių rėlę skydinėje:

 

Esame labai patenkinti bendravimu su Ežiukais, vienareikšmiškai klientų aptarnavimas yra aukštame lygyje, rekomenduotinas!

 

Dabar apie ne tokius malonius dalykus,  į kuriuos įsivėlėme. Kas seka šį blogą tikrai pastebėjo, kad “Žaibosaugos“ postas nuo pirmųjų dienų virto karštų diskusijų vieta, vėliau tos diskusijos pasiekė ir tokį žemą lygį kaip vieši įžeidinėjimai. Mums yra labai lengva keleto klavišų paspaudimu ištrinti nepageidaujamus komentarus ar blokuoti karštus ir “kultūringus“ komentatorius. Bet nusprendėme palikti viską kaip yra, tegul vaizdas bus toks koks yra, o mūsų skaitytojai tegul patys padarys išvadas.

Mūsų išsilavinimas yra tolimas žaibosaugai ir elektrotechnikai, todėl nežadame ir neturime galimybių profesionalai oponuoti šioje srityje. Apsiribokime vartotojo pozicija. Taigi, kodėl Ežiukai? Kaina – neabejotinai geriausia pasiūlyta kaina! Keletas kitų įmonių siuntė savo sąmatas, vienoje iš jų dirbo geras pažįstamas, kuris papasakojo truputi daugiau nei derėjo darbuotojui iš ko susidarėme rinkos vaizdą. Tai labai padėjo suprasti kas ir kiek. Todėl statybos parodoje sutikus Ežiukus ir po trumpo pokalbio gavus preliminarią kainą nedvėjodami pasirinkome juos.

Oponentai tuoj pradės rėkti, kad “pigią mėsą šunys ėda“ ir už Ežiukų kainą nieko geriau nei gavome tikėtis negalime…na pažvelkime realiai: atvyko montuoti dviese ir darbus atliko per pusdienį, kokias medžiagas naudojo – tikrai ne tūkstančiais kainuojančias. Pateikė visą reikiamą dokumentaciją.  Paprastas montažas, nesudėtingom medžiagomis, greitai atliktas – manau kaina tikrai reali. Įmonė dirba ne pirmus metus, reklamai išleidžia ne centus – reiškia verslas pelningas net ir dirbant tokiomis konkurencingomis kainomis.  Negaliu nekreipti dėmesio į visus negatyvius komentarus Ežiukų atžvilgiu, prisipažinsiu – truputi ne ramu, bet jei žmogui nuolat kartosi, kad jis psichinis ligonis, jis juo ir taps. Kas mane ramina, tai ši apvali etiketė ant Ežiukų automobilio:

 

Lietuvos apsaugos nuo žaibo asocijacija man, kaip vartotojui, atrodo autoritetinga organizacija. Nepavyko rasti kas yra steigėjas, kas yra nariai, bet visiems “labai mėgstantiems“ Ežiukus galiu patarti tapti LANŽA nariais ir jei Ežiukai tokie ir anokie brokdariai pasistengti kad jie negadintų gero asocijacijos vardo ir neterštų patikimumo ženklo 🙂 Taigi gerbiamieji nuskriaustieji konkurentai, jūs turite puikią progą “susidoroti“ su Ežiukais – stokite į asocijaciją ir aiškinkitės tarpusavio santykius ten. O mes ir toliau galvojame, kad mūsų žaibosaugą įrengė įmonė, kuri tai daryti tai moka, gali ir turi patikimumo ženklą!

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized ir pažymėtas , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

59 komentarai

 1. Igoris sakė:

  Pas jus yra du namai (neskaitant seno). Ar neskaičiavot varianto, kad pastatyti atskirą žaibolaidį šalia namų, o ne kiekvienam įrenginėti nuosavą.

  Nes man asmeniškai suku įsivaizduoti, kad trenkus žaibui į žaibolaidį šalia kolektorių, jiems nieko neatsitiks.

  • Vilius sakė:

   Neteko matyti senoviškų 15-20m ilgio štangų, statomų ant žemės, todėl pasirinkau tokią sistemą. Nežinau, ar kolbos atlaikys smūgį, bet nuo gaisro, išlydžio tekėjimo pastatu ši sistema turi apsaugoti. Geriau sudužusios kolbos nei sudegęs namas.

 2. darius sakė:

  Zaibosauga irengta gerai. Virsitampiai bus irengti. Bet…
  demesio kaimynai: Kalus zaibus i si nama, garantuoju kad el. prietaisai pas kaimynus sudegs iskarto. Jei vienas is kaimynu isirengia virsitampius, butinai turi isirengti ir kaimynai.

  • Vilius sakė:

   Kodėl tokia išvada? Juk mūsų žaibolaidžiai nėra pajungti prie elektros tinklo, kaip viršįtampiai pasieks kaimynų prietaisus??? Įdomu.?

 3. darius sakė:

  Buvau KTU seminare apie zaibosauga. Seminara skaite ir OBO beterman. Tiksliai nepacituosiu, bet.. jei kaimynas įsirengė viršįtampių ribotuvus, teisinga įsirengti ir pas save, nes nuo kaimyno viršįtampio ribotuvo atsispindėjęs aukšto fronto elektromagnetinis impulsas turi tikimybę patekti pas artimiausią vartotoją ir gali susisumuoti su pas jus ateinančiu impulsu taip padarydamas didesnę žalą jūsų įrangai.
  Smulkiau KTU ar OBO beterman

  • Vilius sakė:

   Nesu energetikas, bet teiginys “atsispindi nuo ribotuvo“ stipriai kvestionuotinas…Kiek suprantu automatą, kurio nuotrauką įdėjau, tai jis pajutęs viršįtampį užtrumpina grandinę, ko pasėkoje išmuša įvadinį automatinį saugiklį, kuris į viršįtampius nereaguoja. Na gal kas gudrus energetikoj pakomentuos šią situaciją. Kitą vertus, kiekvienas rūpinamės savo įranga ir nemanau, kad mano saugiklis kenks kitiems.

 4. darius sakė:

  Neleistina naudoti viršįtampių ribotuvų tik galinių imtuvų apsaugai, nes tai blogina kitų imtuvų darbo sąlygas pereinamųjų procesų metu.
  t.y. vienas is imtuvu esi tu, kiti imtuvai yra tavo kaimynai

  Click to access Drab139.pdf

  • Vilius sakė:

   Na išvados punktai 2 ir 3 vos ne prieštarauja vienas kitam 🙂 Nesu šios srities profas, todėl pasiliksiu prie esamos padėties – kiekvienas saugome savus įrenginius, taip kaip mokame ir galime. Kitą vertus geriau kvartale liks kelių namų įrenginiai sveiki nei visi kolektyviai supleškinti…

 5. darius sakė:

  Na tai aisku. As sau dedamas irgi i kaimynus neziureciau. Juk nieks nedraudzia deti virsitampiu ribotuvu.

  • Vilius sakė:

   Situacija kvailoka, bet matyt išeitis viena – visi susideda viršįtampių saugiklius. O kas ne – pats kaltas 🙂 Dabar reiktų prie vartų pasikabinti informacinę lentą: “Namas su apsauga nuo viršįtampių. Kaimynai, darykite išvadas“ 🙂

 6. Marcius sakė:

  Jeigu pastate įsirengėte žaibosauga, tai tokia apsauga nuo viršįtampių vargiai nepadės, nes yra tiesiog per silpna B klasei (nuo tiesioginio žaibo iškrovos). Pagal techninius parametrus šią apsaugą tinkama naudoti kaip C klasę (nuo netiesioginio žaibo iškrovos), kai nėra įrengta žaibosauga – nėra tiesioginės žaibo iškrovos galimybės. Kaip gamintojas deklaruoja V25 apsauga yra 7kA (10/350) vienam poliui. Patikimesnės apsaugos skirtos montuoti pastatams su žaibosauga (B klasė) prasideda nuo 12,5kA (10/350) vienam poliui, o rimčiausios 25 kA (10/350) vienam poliui.

  • Vilius sakė:

   Kvalifikuotai komentuoti negaliu. Bent kol kas lieku prie “Ežiukų“ pasiūlyto sprendimo, ačiū už pastabas.

  • montuotojai sakė:

   Puikus paaiškinimas… Matosi, kad žmogus susidūręs su tuo.
   Mes montuojame šiaip elektros instaliaciją… perkame 0,4 kV ribotuvus LEITAI gamintojo, prekiauja tokia firma xxx… kainos žiauriai geros, o ir patikimi, jau metai visur sudėti, buvo pora žaibo smūgių, puikiai suveikė, nužemino į PE kiek reikėjo…

 7. Marcius sakė:

  Ar aplink visą namą buvo įrengtas įžeminimo kontūras, t.y. paklota įžeminimo šyna?

 8. Laimis sakė:

  Pagal ES normas pasyvinei žaibosaugai privalo būti įrengtas įžeminimo kontūras apjuosiant VISĄ pastatą ir paklojant žemėje įžeminimo šyną (min. plieno 90mm2 arba vario 50mm2). Neįrengiant tokio įžeminimo, atitinkančio ES normas, dažnai atsiranda problemų su pridavimu. Kita vertus jei taupoma tinkamam įžeminimui geriau nesimontuoti žaibosaugos. Antraip žaibosaugos sistema neatliks savo funkcijos, nes žaibo iškrovos srovė neturės kur atitinkamai pasiskirstyti ir namo užsidegimo rizika tik išauga. Liaudiškai kalbant pasikvieti žaibą, o neturi kur jo pasodinti.

 9. Ežiukas sakė:

  Pagal ES normas yra naudojami du įžemintuvų tipai: A ir B. B tipas tai horizontalieji įžemintuvai, klojami 0,5 m gylyje į gruntą. A tipas tai vertikalieji įžemintuvai. Jie kalami į gruntą vertikaliai. Toks įžemintuvas geriau skleidžia žaibo impulsą žemėje, kas sumažina „žingsnio įtampos“ pavojų bei neįšala žiemą, kas dažnai nutinka naudojant B tipo įžemintuvus. Cituoju IEC_62305-3: „In the type A arrangement, vertical earth electrodes are more cost-effective and give more stable earthing resistances in most soils than horizontal electrodes. A deeper electrode ensures that in countries in which low temperatures occur during the winter, the earth electrode is not situated in frozen soil (which exhibits extremely low conductivity). An additional benefit is that deeper earth electrodes give a reduction of the potential differences at the earth surface and thus lower step voltages reducing the danger to living creatures on the earth surface. Vertical electrodes are preferred to achieve a seasonally-stable earthing resistance.“

 10. Laimis sakė:

  Tikriausiai nesate pilnai susipažinę su ES normomis. Teisingai, yra du įžemintuvų tipai. Tačiau žaibosaugai A tipo įžemintuvas negali būti eksplotuojamas be B tipo įžemintuvo kaip sakoma 62305-3 (251 psl.): “E.5.4.3.1 General
  Earth-termination systems should perform the following tasks:
  – conduction of the lightning current into earth;
  – equipotential bonding between the down-conductors;
  – potential control in the vicinity of conductive building walls.
  The foundation earth electrodes and the type B ring-type earth electrodes meet all these
  requirements. Type A radial earth electrodes or deep-driven vertical earth electrodes do not
  meet these requirements with respect to equipotential bonding and potential control“.

  Tą patį reikalavimą perteikia ir galiojantis Lietuvos Statybos techninis reglamentas “STR 2.01.06:2009 statinių apsauga nuo žaibo. išorinė statinių apsauga nuo žaibo“, kuriame sakoma:
  “37.2. dėl žaibo išlydžio geresnio srovės sklidimo įžemintuvą turi sudaryti ne mažiau kaip du įžemikliai ir visų įžeminimo laidininkų ĮŽEMINTUVAI TURI BŪTI SUJUNGTI TARPUSAVYJE.“

  • Vilius sakė:

   Na aš tikrai nesu susipažinęs su ES normomis. Neturiu tam nei laiko, nei noro… bet dėl STR “37.2“ noro sujungti įžemintuvus tarpusavyje miegu ramiai, tai įvykdyta – nuvediklis nuo vieno įžemintuvo, per visą stogą, įstrižai pastatui, nueina iki kito įžemintuvo. Taigi jie yra sujungti 🙂

   • Laimis sakė:

    Tai nėra įžemintuvų sujungimas! A tipo įžemintuvai turi būti sujungti tarpusavyje, kas reiškia, jog turite žemėje juos sujungti B tipo įžemintuvais – įžeminimo šyną (juostą arba vielą) min. plieno 90mm2 arba vario 50mm2. IEC 62305-3 standarte aiškiai pasakyta ir pavaizduota, kaip tai turėtų būti atlikta. Priešingu atveju, tai yra nusižengimas taisyklėms ir Jūsų įžeminimas ir žaibosauga, deja, tinkamai nebus eksplotuojama. Žaibo iškrovos atveju labai didelė tikimybė, kad Jūsų žaibosauga nesuveiks. Pasikartosiu sakydamas, kad jei nėra tinkamo įžeminimo geriau visai nesimontuoti žaibosaugos.

    • Vilius sakė:

     Ar jūs nepainiojate A ir B tipo įžemintuvų? Gal vis tik A tipui reikia požeminės šynos? Jei reikia jungti ir A, ir B tai koks tada skirtumas tarp A ir B?

 11. Laimis sakė:

  Dar vienas pastebėtas trūkumas – žaibolaidžio nuvediklių montavimas latake. Pagal ES normas žaibolaidžio nuvediklius draudžiami montuoti, kloti latakuose arba lietvamzdžiuose. IEC 62305-3 (1 dalis) 39 psl. sakoma: „Down-conductors shall not be installed in gutters or down-spouts even if they are covered by insulating material. NOTE: The effects of moisture in the gutters lead to intensive corrosion of the down-conductor“.

  Kaip pastebėjote, intensyvesnė korozija gadina žaibolaidžio nuvediklį. Jei žaibolaidžio nuvediklis nebus atitinkamos būklės žaibo iškrovos metu ir neatliks savo funkcijos gali baigtis labai negerai.

  Panašiai „Statybos techninis reglamentas STR 2.01.06:2009 statinių apsauga nuo žaibo. išorinė statinių apsauga nuo žaibo“ sakoma: „VI Reikalavimai įžeminimo laidininkui. 29 punktas. NEGALIMA įžeminimo laidininkų tiesti vandens nutekėjimo stovuose“.

  Be to, jei latakai yra metaliniai (taip pat sniego gaudytuvai, tvorelės) normose jie vadinami kaip natūralūs žaibo priėmikliai, todėl jie taip pat turi būti sužeminti, t.y. patikimu kontaktu pajungti į bendrą žaibosaugos tinklą ir taip suvienodintas jų potencialas.

  Kaip žaibolaidžio nuvediklis turi kirsti lataką ir būti pajungtas į bendrą žaibosaugos tinklą galima matyti IEC 62305-3 (2 dalis) 191 psl., paveikslėlio pavadinimas „Figure E.23c Installation of a down-conductor with connection to the gutter“.

  • Vilius sakė:

   Nuvedikliai latake – čia tikriausiai turite omeny kaip nuvediklis nuo stogo krašto pasiekia lietvamzdį. Čia napamaišytų papildoma nuotrauka, iš kurios pamatysime, ar nuvedikliui kyla korozijos grėsmė. Jei nuvediklis neguli latake, yra pritvirtintas taip, kad jam negresia drėgmė manau joks čia ne trūkumas. Bet pakentėkime, padarysiu nuotrakų kaip ten nuvediklis laikosi ir pamatysime.
   Dėl stovų – nuvedikliai sumontuoti ne stovuose, bet prie jų pritvirtinti. Jokios grėsmės dėl korozijos.

   • Laimis sakė:

    Dėl pačių lietvamzdžių viskas tvarkoj. Stovų įšore leistina.
    Tačiau tiek ES normos, tiek LT Apsaugos nuo žaibo reglamentas APSKRITAI NELEIDŽIA montuoti ar kloti žaibolaidžio nuvediklių latakuose. Kertantys lataką žaibolaidžio nuvedikliai turi būti spec. jungtimi pajungiami su lataku, tuo pačiu suvienodinant jų potencialą. Tas pats liečia ir Jūsų namo sniego gaudytuvus, kurie taip pat turi būti pajungti su spec. jungtimi į bendrą žaibosaugos tinklą ir taip suvienodinamas jų potencialas. Antraip vėlgi tai yra nusižengimas normoms ir žaibosaugos įrengimo taisyklėms.

 12. Laimis sakė:

  O koks yra bendras Jūsų namo perimetras įskaitant garažą?

 13. Laimis sakė:

  Pastebėjau iš nuotraukų, kad namas nėra mažiausias ir suabejojau, ar dviejų žaibolaidžių nuvediklių užtenka. ES normose IEC 62305-3 (1 dalis, 39 psl.) pasakyta:
  “An equal spacing of the down-conductors is preferred around the perimeter. Typical values of the distance between down-conductors are given in Table 4.
  Table 4
  Class of LPS – Typical distances m
  I – 10m
  II – 10m
  III – 15m
  IV – 20m

  Lietuviškame „Statybos techninis reglamente STR 2.01.06:2009 statinių apsauga nuo žaibo. išorinė statinių apsauga nuo žaibo“ leidžiamas šiek tiek didesnis atstumas tarp žaibolaidžių nuvediklių. Reglamentas sako:
  “27. Žaibolaidžių įžeminimo laidininkai (išskyrus atskirai stovinčių žaibolaidžių) tiesiami pagal statinio perimetrą, kad vidutinis atstumas tarp jų būtų NE MAŽESNIS kaip nurodyta 5 lentelėje.
  5 lentelė
  Apsaugos klasė – Vidutinis atstumas tarp įžeminimo laidininkų, m
  I – 10m
  II – 15m
  III – 20m
  IV – 25m“

  Taigi pagal normas, namo perimetrą ir žaibosaugos sistemą priskiriant žemiausiai, IV apsaugos kategorijai, Jums reikėtų bent trijų žaibolaidžio nuvideklių. Dviejų nuvediklių per mažai. Nesilankant normų žaibo iškrovos metu gali įvykti pramušimas ir… Nebent tiksliau persimatuosite savo namo perimetrą ir sutilpsite bent į LT normų reikalavimus… 🙂

  • Vilius sakė:

   Truputi maišote linijinę ir tinklinę žaibosaugą. Jūsų nurodytos klasės ir atstumai yra teisingi tinklinei žaibosaugo, o kadangi mūsų name yra linijinė, tai užtenka nuvediklius įžeminti tik galuose, nesvarbu kokiu atstumu.
   Dėl sniego stabdžių – jų potencialas suvienodintas metalinės stogo dangos pagalba, viskas sujungta į bendrą kartu su nuvedikliais.

   • Laimis sakė:

    Prajuokinote su tinkline žaibosauga!!! :)) Man dar niekur neteko matyti namo su linijine žaibosauga. Įsivaizduoju, kaip tai turėtų atrodyti… :)) Jei tai būtų linijinės žaibosaugos principas, tuomet reikėtų statyti du atskirus aukštus stulpus: vieną viename namo gale, kitą kitame namo gale ir ore nutiesti trosą per visą namą. Kitaip tariant žaibosaugos įranga turėtų neturėti jokio kontakto su Jūsų pastatu. Tačiau Jūsų name yra įrengta tinklinė žaibosauga, nes žaibolaidžiai (ir visa žaibosauga) sumontuoti ant pastato. Todėl linijinė žaibosauga nenaudojama pastatų apsaugai. Šis principas daugiau naudojamas elektros perdavimo linijoms ir kt. spec. objektams apsaugoti tiesiant virš jų trosą. Galite pažiūrėti LT normose kaip atrodo linijinė apsauga.

    Dėl sniego gaudytuvų. Deja, iš nuotraukų nepastebėjau, kad būtų panaudota kokia jungtis ir su viela pajungta į bendrą žaibosaugos tinklą. Gal kartais nesimato iš Jūsų įdėtų nuotraukėlių… Pažymėtina, kad neužtenka bendro kontakto su stogo danga nors ji ir metalinė. Taip nėra užtikrinamas patikimas kontaktas ir pakankamas laidumas žaibo iškrovos atveju.

   • Laimis sakė:

    P.S. Ar Jūs čia taip pats sugalvojote ar rangovas taip paaiškino?

 14. Elektrikas sakė:

  ČIA TIEK DISKUTUOJAMA, O ĮRENGTI REIKIA PAGAL STR 2.01.06:2009 TAISYKLES. VISI PASTATO ĮŽEMINTUVAI TURI BŪTI APJUNGTI, ĮRENGIANT APSAUGĄ NUO VIRŠĮTAMPIŲ, ĮŠKROVIKLIUS REIKIA MONTUOTI VISUOSE EL. IT. AP. ĮVADUOSE Į NAMĄ, ĮŠKROVIKLIAI MONTUOJAMI KELIOMIS PAKOPOMIS, LAIKANTIS GAMINTOJO REIKALAVIMŲ.
  JŪSŲ NAME KAIP SUPRATAU ĮŽEMINTUVAI NEAPJUNGTI Į VIENĄ KONTŪRĄ, ŽAIBOSUGOS ĮŽEMINTUVAI NESUJUNGTI SU ŽAIBOSAUGOS ĮŽEMINTUVU, TAI PRIEŠTARAUJA STR 2.01.06:2009 REIKALAVIMAMS. ŽAIBO ĮTRENKIMO Į PASTATĄ METU, SUSIDARYTŲ LABAI DIDELI POTENCIALŲ SKIRTUMAI, TAI GALI SUGADINTI ESAMĄ ĮRANGĄ, AR SUKELTI GAISRĄ.

  IŠTRAUKA IŠ STR
  STR 2.01.06:2009 statinių apsauga nuo žaibo. išorinė statinių apsauga nuo žaibo“
  VIII. Reikalavimai įžemintuvui
  35. Visais atvejais, išskyrus naudojamą atskirai stovintį žaibolaidį, žaibolaidžio įžeminimas sutapatinamas su statinio elektros įrangos, ryšio priemonių arba metalinių statinio konstrukcijų įžemikliais.
  36. Kiekvienas įžeminimo laidininkas turi būti sujungtas su įžemintuvu. Įžeminimo įrenginys turi atitikti šiuos reikalavimus:
  36.1. įžemintuvo varža turi būti ne didesnė kaip 10 ;
  36.2. dėl žaibo išlydžio geresnio srovės sklidimo įžemintuvą turi sudaryti ne mažiau kaip du įžemikliai ir visų įžeminimo laidininkų įžemintuvai turi būti sujungti tarpusavyje;

  • Vilius sakė:

   Sveiki Elektrikai,
   Truputi skubėjot rašyti, nelabai suprantu kai kurių minčių, pabandykite dar kartą – ramiai, tvarkingai, mažosiomis raidėmis, manau daugiau informacijos įliesite. Truputi pacituosiu:“ŽAIBOSUGOS ĮŽEMINTUVAI NESUJUNGTI SU ŽAIBOSAUGOS ĮŽEMINTUVU“ čia kaip reik suprast – pats su savim nesujungtas? 🙂 Jūs ramiai išdėstykit, nesikarščiuodamas. Nes aš atvirai prisipažinsiu – nelabai supratau.
   Papunkčiui:
   35.Statinio elektros įrangos, ryšio priemonių arba metalinių konstrukcijų įžemiklis dar neegzistuoja, ačiū už informaciją – pasistengsiu, kad sutaptų su žaibosaugos įžemikliu.
   36. Laidininkas yra vienas, jis sumontuotas ant kraigo ir abiem galais prijungtas prie įžemiklių.
   36.1. Po ranka neturiu varžų matavimo rezultatų, bet tikiuosi ji nėra didesnė nei 10, čia reikia patikrinti.
   36.2. Taip, turime du įžemiklius, pastato įstrižuose kampuose ir jie yra sujungti tarpusavy – laidininku skersai pastato.

 15. Elektrikas sakė:

  http://www.besa-gmbh.de/?action=YToyOntpOjA7czo1OiJCbGl0eiI7aToxO3M6MDoiIjt9
  http://www.zeitz-blitzschutz.de/blitzschutz/index.html
  http://www.aromas.lt/zaibosauga.html
  Aš visiškai ramus 🙂 čia namo šeimininkas turi nervuotis, įdėjau kelias shemas, manau bus aišku.
  Jei namas tvarkingai pagal taisykles padarytas, tai visi įžemikliai apjungiami potencialų išlyginimo rinklėje.
  36.2. Taip, turime du įžemiklius, pastato įstrižuose kampuose ir jie yra sujungti tarpusavy – laidininku skersai pastato. Tokio sujungimo neužtenka, dėl potencialų nesuvienodinimo buvo jau keli gaisrai. Rašau čia tik norėdamas patarti.

  • Vilius sakė:

   O, dabar kitas reikalas. Matau ir suprantu jūsų pastabas, nors nesu šios srities profesionalas. Labai ačiū už patarimus, būtinai atsižvelgsiu.

 16. Prašalaitis sakė:

  Idomumo dėlei… kaip buvo matuojama įžeminimo varža? viska sumontavus? ar kiekvieno ižemiklio atskirai ?

 17. Paulius J. sakė:

  O kaip dėl žaibolaidžių išraitymo? Kalant rimtoms srovėms jie nenulaksto dėl Lorenco jėgos? Mums yra vaizdžiai pasakoję per paskaitas kad žaibai posūkių neima – eina tiesiai.

  • Vilius sakė:

   Sveiki Pauliau,
   Jums ne atrodo, kad per daug protingus klausimus užduodate statybininkui? 🙂 Lorencą dar pamenu iš fizikos kurso, bet tokia jėga negirdėta. Atsiprašau, negaliu nieko gudraus atsakyti – energetika man gana tolima sritis. Ir prisipažinsiu nėra įdomi, kad gilinčiausi taip nuodugniai. Pasilieku vartotoju, jūsų klausimą reikėtų atsakinėti profesionalui. Gal būt toks atsiras ir pakomentuos.

 18. Atestuotas sakė:

  Ežiukų žaibosauga – gyvas muziejus, kai žaibosauga neturėtų būti įrengiama. O žmonės ją įsirengę – reklamos vergai, pjaunantys šaką, ant kurios sėdi ne tik jie, bet ir jų artimieji…

  • Vilius sakė:

   Gerb. Giedriau,
   Su konkurentais santykius galite ir tiesiogiai išsiaiškinti, kam čia “šikt“ pakampėm ir į “rasborkes“ įtraukt trečiuosius niekuo dėtus asmenis. Ne gėda? Už epitetus ačiū – nieks man nesakė, kad esu sėdintis, malkas pjaunantis vergas 🙂 ir už ką mane pasodino? 🙂
   Sėkmės jums versle ir asmeniniam gyvenime!

   • eenamas sakė:

    Nu jo, toks vaizdas, kad ežiukai sutinka dirbti už mažesnę kainą, tad prie didžiulių viršpelnių pripratę kiti montuotojai neturi kur susikaupusio pykčio dėt tad ir liejasi per kraštus :).

 19. Giedrius sakė:

  Aš be pykčių, man pasirodė, kad puslapis ,,ežiukų“, norėjau patikrint, greičiausiai, suklydau.Jie man ne konkurentai, mūsų klientai ir požiūris labai skiriasi.

  • Vilius sakė:

   Mane a.a. seneliai mokė žegnotis kai pasirodo. Ežiukų puslapį jūs žinote net geriau nei aš. Jei negerbiate ežiukų – bent jau gerbkite nepažįstamus aplinkinius, kurie jums nieko blogo nepadarė.

 20. Giedrius sakė:

  Vis tik panašu, kad neklydau…

 21. Laimis sakė:

  Stoti į asocijaciją sukurtą “Ežiukų“. Net juokas paėmė… :))

  • Vilius sakė:

   Aišku daug paprasčiau čia konkurentus š… laistyti, net neprisistatant…ką ten asocijaciją sukurti jei duomenys “nuo lubų“. Sėkmės, juokitės kad jau paėmė juokas, sako ilgina gyvenimą 🙂

   • Giedrius sakė:

    Dar pastebėjimas – kiti minėtos asociacijos nariai, be pačių jos įkūrėjų nesertifikuoti Statybos produkcijos sertifikavimo centre (SPSC). Reiškia negali užsiimti žaibosaugos įrengimu Lietuvoje…

    • Vilius sakė:

     Na tai jau palikite prokuraturai 🙂 tegul ji kontroliuoja kas ka gali ir kuom uzsiima.
     Nezinojau, kad zaibosaugos rinkoje tokia ziauri konkurencija, kad visi apie visus tiek daug zino….santa barbara – ne kitaip 🙂

     • Giedrius sakė:

      Nemanau. Kaip visur – dauguma ieško, kaip uždirbti nedirbant, ar nemokant mokesčių. O man man tik gaila apgautų vartotjų. Jei čia užsuka kas nors be jūsų ir žaibosaugininkų – galės rasti, kažką naudingo, ko nėra niekur kitur…

 22. giedrius sakė:

  Jei ką, viršįtampių ribotuvai turi būti be mėlynos sekcijos, čia kelių litų sutaupymas tikrai nepasiteisina. Mėlyna sekcija – kibirkštinis iškroviklis, ribotuvas su šia sekcija nenaudotinas TNS (penkių laidų) tinklui.
  O jei jūsų LANŽA būtų verta nors sudilusio grąšio, į ją būtų kas nors įstojęs. Asociacijos pačios turi užsiimti aktyvia veikla, pritraukti naujų narių, o esamus ginti ir kontroliuoti. Jūsiškė akivaizdžiai viena aktyviausių asociacijų Lietuvoje, Latvijoje ir š…nėje (kaip patys kartojat).

  • Vilius sakė:

   Giedriau, ačiū už patarimus dėl viršįtampių, grįžęs pažiūrėsiu yra ten to mėlynumo, ar ne…
   Nesu toks turtingas, kad turėčiau asocijaciją. Todėl LANŽĄ pagalbiai vadindamas “jūsų“ truputi pataikaujate… 🙂 ji tiek pat mano, kaip ir jūsų. Va su Laimiu įkurkite TLANŽĄ (Tikroji LANŽA 🙂 ) ir kovokite su LANŽA kad jau nenorite jai priklausyti.
   Gal LANŽA naujagimė, gal tik pradeda veiklą ir trauks tuos narius visomis prasmėmis? Čia tik eilinio vartotojo pamąstymai, kaip ten yra man nelabai rūpi, tik pats faktas – kad egzistuoja tokia.

 23. Algirdas sakė:

  Sveiki, Viliau. Esu inžinierius elektrikas. Į senatvę užsiimu elektros montavimo darbais. Darbo klausimais klajodamas internetuose, užtikau Jūsų tinklapį. Patiko Jūsų jaunatviškas entuziazmas.
  Nesigilindamas daug į nagrinėjamą temą, noriu pasidalinti keletu pastebėjimų.
  Pirmiausia dėl saulės kolektoriaus. Nežinau kaip yra tikrovėje, bet , sprendžiant iš foto, žaibolaidžio aukštis yra per mažas. Apsaugos kampas dabar turėtų būti nemažiau 120 laipsnių. Sprendžiant iš

  Click to access tbs_fang_ableitung_lt.pdf

  88 pusl. pateiktų apsaugos kampo priklausomybės nuo aukščio, esant ketvirtai žaibosaugos klasei (ir šiaip), apsaugos kampas negali viršyti 80 laipsnių. Dalis kolektorių lieka neapsaugota. Ten pat rasite ir montažo pavyzdžių.
  Antra. Dėl Giedriaus 2012/09/21 komentaro dėl tinklo įžeminimo sistemos. Manyčiau, kad jūsų name naudojama ne TN-S, bet TN-C-S sistema, kurioje PE yra tik atsišakojimas nuo N. Tuo tarpu
  TN-S sistemoje PE laidas vedamas nuo transformatoriaus. Bet čia techninis klausimas ir Jums, tikriausiai, mažai įdomus 🙂
  Sėkmės įsikuriant!

  • Vilius sakė:

   Sveiki Algirdai,
   Aciu uz toki silta laiskuti – sioje “rasborkiu“ temoje tai retenybe… Entuziazmas nesibaigia, va tik su tuo jaunatviskumu – aciu uz komplimenta.
   Apie technini klausima jus esate labai teisus, kadangi esu tokimas nuo elektros, tai nera jokio noro gilintis…
   Isikurt jau pavyko rudeni, butinybe sildyti sena busta greitai priverte kraustytis 🙂

   • Algirdas sakė:

    Viliau, dar kartą noriu atkreipti dėmesį į žaibolaidį virš saulės kolektorių. Aš, esant abejonių, minimą nuotrauką pasiusčiau kam nors kas užsiima ne tik montavimu,bet ir projektuoja žaibosaugos sistemas ir paprašyčiau objektyviai įvertinti situaciją ir išsklaidyti abejones, jeigu viskas tvarkoje..
    Yra toks posakis: geriau jokio žaibolaidžio, negu blogas žaibolaidis.
    Sėkmės Jums.

  • Giedrius sakė:

   TN tinklas (tinklas su įžeminta neutrale), taigi kurioje vietoje atsišakoja PE nėra svarbu. Svarbu, kad atsišakojimo vietoje būtų įžemintuvas <10Ω ir laidininkų skerspjūvis nebūtų mažesnis už minimalų leidžiamą.
   Šį įžemintuvą, kaip minėjo dauguma rašiusių pastabas, būtina sujungti su žaibosaugos įžemintuvu, jei žaibosauga įrengta tiesiogiai ant saugomo pastato…

 24. Taip pat Vilius sakė:

  Savo akimis mačiau, kaip ‘ežiukai“ namui nepaklojo potencialų išlyginimo kontūro, nors projekte jis buvo numatytas.

  • eenamas sakė:

   Negražu taip teigti apie buvusį darbdavį, kuris jus atleido už tai, kad dirbate nesilaikydamas projekto. Iš kur kitu atveju žinot, kad ežiukai nepaklojo?

 25. eenamas sakė:

  Atėjau susirasti informacijos apie viršįtampių iškroviklius, bet jokios naudingos info neradau, tik konkurentų pasiputojimą. Tas pats buvo, kai Tele2 atėjo į Lietuvą. Oi kaip siuto seniau dirbusios kompanijos, tiesa, aukštesnis kultūros lygis neleido pykčiui taip akivaizdžiai taškytis. Na ir ką turim. Tie kurie nemoka dirbti, jau seniai antrame plane.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s