Elektros sanaudos

Čia pateiksime mūsų namo elektros sąnaudas šildymui ir karšto vandens ruošimui. Kol kas tik statistikos puslapio nuotraukas, bet vėliau tikiuosi pavyks statistiką padaryti prieinamą tiesiogiai. Kadangi Elsio diegiama “Protingo namo“ sistema pradejo veikti tik 2013 sausio 31d, pirmoji suvestinė yra už 2013m vasarį:Vasaris 2013

Baigėsi 2013 kovas, pakankamai saulėtas – šildymas buvo naudotas tik tris naktis, boileriui elektros išvis  neprireikė:kovas 2013

Nuo 2013m kovo iki rugsėjo – skaitikliai nefiksavo jokių pokyčių, todėl nebuvo prasmės dėti tuščių ekrano kopijų.

2013m rugsėjis turėjo keletą užtrukusių lietaus periodų, kai saulės nebuvo dvi ir daugiau dienų, boilerio šildymui teko naudoti elektrą:

rugsėjis 2013

Panašus buvo ir 2013m spalis, debesuotas:

Spalis 2013

Debesuotumas lėmė ir patalpų temperatūros kritimą, neužteko saulės pritekėjimų per langus. Grindinio šildymo jungti nenorėjau dėl inercijos ir didelės galios. Šildymui maždaug nuo spalio antros pusės naudojome rekuperatoriuje įmontuotą elektros teną, kuris šildo tiekiamą į patalpas orą. Apytikslė vidutinė šildymo galia maždaug 500-600W, tikslios suskaičiuoti negaliu nes nežinau tiekiamo oro debito, o rekuperatorius neturi savo elektros skaitiklio. Todėl patalpų šildymui sunaudota apytiksliai 15parų x 24val x 0,5kW=180kWh. Šis kiekis neatsispindi pateiktuose diagramose, yra labai apytikslis, apskaičiuotas priimant, kad esamos t ir tiekiamo oro t skirtumas yra 8laipsniai, debitas – 200m3/h.

Beje, šildymas oru yra labai tinkamas ir tikriausiai būtų galima ir toliau jį naudoti, bet trūksta resursų: maksimali galima tiekiamo oro temperatūra yra tik +30C (tiek teleidžia nustatyti rekuperatoriaus valdiklis C4) o vėdinimo debito didinti nenoriu dėl didėjančių šilumos nuostolių dėl vėdinimo ir didėjančių ventiliatorių energijos sąnaudų.

Lapkričio 16d pradėjome naudoti grindinį šildymą. Privalumas prieš orinį – patogu išnaudoti dieninės ir naktinės elektros energijos skirtumus, praeitas sezonas įrodė, kad naudojant grindinį nuo 23val iki 7val sukaupta šiluma visiškai padengia šilumos nuostolius nuo 7val iki 23val. Lapkričio energijos sąnaudų diagramą įdėsiu gruodžio pradžioje.

2013m lapkričio sąnaudos:

Lapkritis 2013

2013 gruodžio mėn elektros sąnaudos:

gruodis 2013

2014 sausio mėnėsio sąnaudos:

sausis 2014

 

Kadangi praeitų metų vasario mėnuo buvo pirmasis, kada pradėjome elektros sąnaudų monitoringą, tai galima suskaičiuoti, kiek gi sunaudota elektros energijos nuo 2013 02 01 iki 2014 01 31, tai yra už vienus kalendorinius metus. Sudėjus gauname 2848kWh – tiek prisuko “Protingo namo“ skaitikliai šildymui ir vandens ruošimui.

Lyginu praeitų metų vasarį su šiemetiniu, taip pat ir kovą (rašyta 2014 03 07) ir matau apčiuopiamą skirtumą – 2014m sąnaudos didesnės, bet iš savo įrašų matau, kad 2013m saulė kur kas labiau prisidėjo prie namo energetinio balanso. Taigi, saulės pritekėjimai yra labai svarbūs!

2014 vasario mėnesio sąnaudos:

vasaris 2014

 

2014 metų šildymo sezonas baigėsi kovo mėnesį. Šio mėnesio elektros sąnaudos:

 

Kovas 2014

37 komentarai

 1. Algimantas sakė:

  Gal jau yra duomenys už kovo mėnesį?

  • Vilius sakė:

   Be abejo yra, bet dabar esu ne Lietuvoj, riboti interneto istekliai neleidzia papildyti duomenu skyriaus. Kovo men duomenys patiks beveik visiems!

 2. Mindaugas sakė:

  Viliau rašei, kad rekupo tenas pajungtas, gal turi ir jo el sąnaudas?

  • Vilius sakė:

   Ne, neturiu, nes rekupas perjungtas į vasaros režimą (be teno naudojimo) dar sausį. Kol kas atskiro skaitiklio rekupui neturiu, bet būtinai bus pastatytas.

 3. Mindaugas sakė:

  Fantastika!Sveikinu!

  • Vilius sakė:

   Ačiū. Bet dar yra vietos tobulinimui, dar ne viskas pasiekta iki galo. Bet kaip pirmas blynas – manau pasvilimas ne itin didelis 🙂

 4. Algimantas sakė:

  Atrodo ispudingai. Reiktu suprasti kad grindu sildymui uzteko silumos nuo saules kolektoriaus?

  • Vilius sakė:

   Manau pagrindinis šilumos šaltinis yra saulės pritekėjimai per langus, kolektorius tik dalinai prisideda prie grindų šildymo. Šildant boilerį, glikolis praėjęs per boilerio gyvatuką dar cirkuliuoja ir per išorinį šilumokaitį, ir jei grindinio cirkuliacinis įjungtas, tai šiek tiek pašildo ir grindis. Bet tai labai ne dideli energijos kiekiai, nes sustojus glikolio cirkuliacijai kai temperatura kolektoriuje tampa mažiau nei keturiais laipsniais didesnė už glikolio už gyvatuko temperaturą, sustoja ir grindų šildymas. Todėl didžiausias saulės nuopelnas – pritekėjimai per langus. Aišku nedideli namo nuostoliai prisideda prie tų pritekėjimų saikingo vartojimo ir išsaugojimo iki sekančios saulėtos dienos. Be saulės esant švelniai neigiamai temperaturai lauke, šilumos užtenkame iki trijų parų.

   • Algimantas sakė:

    Na idomiu minciu kyla del sildymo sistemos pasirinkimo. Mano pamatas (be abejo plokstuminiai pamatai) nusimato uz menesio, tai panasu kad reikia atlikti paskutinius pataisymus ir mesti velniop grindinini sildyma bei silumos siurblius (gruntas-vanduo ar oras-vanduo) ir pasilikti tik su oras-oras siurbliu (kondicionieriumi). Panasu kad taip ekonomiskiau butu ivertinus sistemos idiegimo islaidas.

    • Vilius sakė:

     Logikos yra, turetu uztekti ir oras-oras. Girdejau yra oras-oras su vandens ruosimo funkcija, kad jau rysites siurbliui tai but gerai ir vandeni juo pasisildyti kai saules ner.
     Arba grindini daryti tik perimetru ir patankinant po langais, nesamone visam plotui nes tos grindu silumos niekad nesijaucia, nebent prie pat kolektoriaus.

     • Algimantas sakė:

      Jei butu oras-oras su vandens pasildymo funkcija tai butu nuostabu, bet nerandu internete tokio daikto. Gal pameni kokios firmos ar ka daugiau?

     • Vilius sakė:

      Ne, nesu pats matęs, tik girdėjęs.
      Sau ieškau (ir lyg radau) pigų oras-vanduo, tikiuosi sekančiam sezonui parsivežti ir susimontuoti. Čia tiems trims nesaulėtiems mėnesiams.

 5. Algimantas sakė:

  Jei nepaslaptis kiek tai yra pigus ir kokios firmos? Is Kinijos?

  • Vilius sakė:

   Be abejo Kinija, kur dar galima rasti pigų šilumos siurblį?
   Pagal mūsų namo energijos sąnaudas paprasčiausiai neracionalu investuoti į kažką “brendinio“ ir brangaus. Net kilo minčių bandyti perdaryti šaldymo agregatą pačiam, bet jei galima gauti padorų naują daiktą už 1250-1500USD FOB tai neapsimoka net rankų teptis 🙂

 6. Skystar sakė:

  Viliau, Statau labai panasu namuka,
  labai ydomu kaip gavot ataskaita elektrai?
  As naudoju HDL yranga ir sitas klausimas kolkas neisprestas=/
  Jusu ataskaitos pavizdis kaip tik tiktu!
  Reikes statistika syl. Siurbliui, el. saules jegainei, vejo malunui, rekuperatoriui.

  • Vilius sakė:

   Mano uzsiemimas labai tolimas nuo automarizacijos, todel toki klausima uzduokite Elsiui, jie diegia mums protinga nama. Skyde stovi du paketuko dydzio skaitikliai, jie ir apskaito atskirai boileri ir sildymo sistema, kaip duomenys atsiranda ekrane geriau neklauskite 🙂

 7. Sildymas sakė:

  O šilumos siurblys ar turėjo kokią garantiją?

 8. Liutauras sakė:

  Jei kazkam reik monitoringo ir ne tik, galiu padaryti bet kam ir matysis ONLINE visada
  http://www.esutaupus.lt/Schemos-realiu-laiku

 9. Robertas sakė:

  Viliau, vis laukiu ar idesi spalio statistika. Idomu, kiek energijos susitaupe per spali.
  Vis perskaiciuoju energijos kastus su ivariom sildymo sistemom, tai iskilo klausimas kiek realiai saules kolektoriai sugautu energijos per standartini sildymo sezona.

  • Robertas sakė:

   Viesai reklamuojama, kad iki 25%. Pagal saules spinduoliuotes kieki per sildymo laikotarpi (spalis-kovas) irgi panasiai gautusi.

  • Vilius sakė:

   Sudesiu spalio energijos duomenis, bet ten tik sąnaudos, ne pagaminti pagauti kiekiai.
   Be saules koletoriai poilsiauja, su mazomis isimtimis taip bus iki sausio pabaigos.
   Didziausias energijos gaudytojas yra ne kolektorius, bet pietiniai langai! Sunku apskaiciuoti, bet ir be skaiciavimo akivaizdziai lenkia kolektorius.

  • Vilius sakė:

   Įdėta ne tik spalio, bet ir rugsėjo statistika.

 10. korida sakė:

  Viliau idek lapkricio duomenis 🙂

 11. Laimonas sakė:

  Sveiki,
  kokios elektros sąnaudos buvo gruodžio mėnesį?

 12. korida sakė:

  Sveikas ,Viliau
  Tikriausiai elektros šiomis dienomis nejungi… , saulytė savo darbą padaro ? 🙂
  Ir prašymas ,įmesk sąskaitas praeito mėnesio .

 13. Eimis sakė:

  Sveiki,

  Na aš manau, kad pasyvaus namo teorija Lietuvoje niekada nebus tokia efektyvi, kaip pvz pietinėse šalyse, kad ir toje pačioje Austrijoje. Ten slidinėjant lauke -10, o saulutė šviečia labai dažnai. Pas mus gi nuo lapkričio dangus švininis ir ta saulutė labai retas svečias. Juk pasyviam name didžiausią darbą ir turėtų atlikti saulė, kurios pas mus deja nepakanka. Aš stebiu pasyvių namų energijos suvartojimus ir jie tikrai neblizga. Todėl manau, kad mūsų klimato zonoje, pasyvus namas daugiau teorinis variantas. Ir manau, kad tai daugiau entuziastų reikalas . Panašus reikals kaip ir su šilumos siurbliais. Skamba patraukliai, bet racionalumo jokio.

  • Artūras sakė:

   Eimi, koks dar teorinis variantas? 🙂 Rezultatai gi pateikti siame straipsnyje. Tiek PN tiek ŠS taupo pinigus ir laiką

  • Vilius sakė:

   Įdomu, kokią alternatyvą jūs matote? Dujos ar nuolatinis vergavimas KKK?
   Kad jau mūsų klimatas ne alpinis kontinentinis visiems aišku ir su tuo mes nieko nepadarysime, belieka išnaudoti tai, ką turime.
   Kuo jums neįtiko šilumos siurbliai? Be dabartinių brendų kainų aš daugiau minusų nematau.

 14. Darius sakė:

  Sveikas,Viliau
  Ar šiais metais įdėsite elektros sanaudas?
  Būtų labai įdomu pažiūrėt kaip tvarkos šilumos siurblys, nes pats svarstau kažka panašaus.

 15. Laimis sakė:

  Rezultatai įspūdingi! gal ir šiemet įdėsit sąnaudas? vistik žiemos skiriasi, turėtų būti skirtingi ir rezultatai. būtų labai įdomu.

 16. Martynas sakė:

  Sveiki,
  Planuoju pas save name diegtis Elsio protingo namo sistemą ir norėčiau pasikonsultuoti su žmogui, kuris jau naudojasi šia sistema. Gal galėtumėte man parašyti į el. paštą.

 17. Agne sakė:

  Sveiki,
  Gal galetumete parasyti, kokios buvo metines elektros sanaudos uz 2012 ir 2013 metus kvadratiniui metrui (kWh/m²/a)?

  • Vilius sakė:

   Deja, bet negalėčiau – nuo mūsų skaitiklio elektra tiekiama ne tik mūsų namui, todėl nežinau, kiek ir kas sunaudojo… 2016m atjungsime laikiną vartotoją, tuomet bus galimybė tiksliai skaičiuoti tik mūsų elektros sąnaudas

 18. Tomazas sakė:

  Labai skanus skaiciai, taciau prie visu diagramu labai butu idomu pamatyti BENDRA metini elektros sanaudu skaiciu. T.y ne tik sildymui ir vandens ruosimui, bet ir visai buiciai, t.y. visos elektros sanaudos namui per metus. Dekui, labai smagiai skaitosi blogas!

  • Vilius sakė:

   Bendrų namo elektros sąnaudų pateikti negaliu, nes nuo to paties skaitiklio “maitiname“ objektą šalia, tikrųjų net patys nežinome

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s