LED

Šiandien mūsų name sužibo pirmieji šviestuvai. Kaip jau minėjome “Elektros“ poste, apšvietimui norime naudoti kuo daugiau LED ir atsisakyti ne tik kaitrinių, bet ir taupiųjų bei halogeninių lempučių. Eksperimentai su LED prasidėjo dar prieš metus ir apie tai truputi rašėme “Elektros“ poste. Šiandien LED sužibo pilnai sumontuoti – tiesiog surizikavome, pirkome ir montavome. Pirkti padrąsino LED charakteristikos: 7-8W su 770Lm ir 120 laipsnių apšviestumas, labiausiai bijojome, kad LED skleidžiama šviesa bus koncentruota. Taigi,  virtuvės lubose sumontavome 7vnt viena kryptimi reguliuojamų šviestuvų, kurie atrodo taip:

Sudėtinga telefono kamera padaryti kokybiškas šviečiančių šviestuvų nuotraukas, todėl atsiprašome už kokybę:

Apšviestumas geriau matyti fotografuojant bendrą virtuvės vaizdą:

Kaip matome LED šviesa yra pakankamai išsklaidyta, apšviestumas pakankamai tolygus. Gal tik šviesos spalva truputi per šilta, per gelsva – čia dar prisideda geltoni baldai. Norėtųsi šiek tiek baltesnės, šaltesnės spalvos. Dar pastebėta, kad šių šviestuvų diodai labai jautrūs tiekiamai įtampai, norint gerų rezultatų reikia aukštesnės įtampos – pradinį planą šviestuvus maitinti 12V srove teko skubiai keisti ir dabar šviestuvai gauna 24V. Virtuvės šviestuvai nuo 12V beveik neveikė – iš septynių sužibo tik vienas o ir tas labai silpnai. Nuotraukos darytos su 24V maitinimu.

Koridorius, prie įėjimo durų, gavo 5vnt “tabletes“ o prie san mazgo – 3 analogiškus šviestuvus:

Vėlgi atsiprašome už nuotraukų kokybę, taip jie atrodo veikiantys:

Šie šviestuvai skleidžia šaltesnę šviesą, todėl atrodo, kad jie šviečia žymiai stipriau. Ši šviesos spalva mums labiau patinka, atrodo modernesnė. Tokie apšviestumo rezultatai, 5vnt prie įėjimo:

Ir trys šviestuvai:

Prieš metus bandę LED šviestuvus ir pastebėję jų trūkumus, truputi padauginome galios, manau tie 5vnt koridoriuje galėtų būti arba mažesnės galios, arba pilnai užtektų 4vnt. Keist jau nekeisime, bet likusioms patalpoms šviestuvus rinksimės nebe tokius galingus. Šie šviestuvai yra mažiau jautrūs maitinimo įtampai, visai neblogai švietė ir nuo 12V (tiksliau nuo vieno akumuliatoriaus, kuris kraunant davė 14V) o užmaitinus juos 24V (tikslią įtampą pamatuosiu vėliau)  jie šviečia tikrai stipriai. Vienintelis trūkumas (akmenėlis į gamintojo daržą 🙂 ) iš aštuonių vienodų šviestuvų turime tris šaltesnius ir penkis šiltesnius, sumontavus ant baltų lubų jų skleidžiamos šviesos spalvos skirtumas nėra labai didelis, bet nesunkiai pastebimas. Teks tris ir penkis montuoti atskirai, gerai, kad sutapo ir taip galime padaryti.

Dabar apie maitinimo šaltinį. Jau senai minėjome, kad žadame turėti fotovoltinę jėgainę, kuri gamins ir kaups elektros energiją namo reikmėms. Kol kas jėgainės neturime, todėl maitinimo šaltinis laikinas ir labai paprastas:

Tai du nenauji automobiliniai 12V akumuliatoriai, sujungti nuosekliai ir tiekiantys apie 24V. Jiems krauti naudoju 12V tinklinį krautuvą, tenka karts nuo karto jungti tai vieną, tai kitą akumuliatorių. Bet kaip laikinam šaltiniui to pakanka – elektrikai gali pasitikrinti laidų komutavimą, teisingai pajungti LED ir jungiklius.

Dar turime nupirkę LED 22W “monstrą“, kuriam patikėsime įėjimo tambūro apšvietimą. Apie tai – netrukus papildysime šį postą.

Įrašas paskelbtas temoje LED ir pažymėtas , , , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

23 komentarai

 1. Gediminas sakė:

  Sveiki, o kaip jūs parenkate amperažą lemputėms? Kuomet atskiri maitinimo blokai stovi tuomet suprantu, o dabar per visus kambarius naudojamas vienas maitinimo šaltinis?

  • Gediminas sakė:

   Na tiesa lemputės turbūt turi savo draiverius, bet ar pakaks galios visoms užmaitinti?

   • Vilius sakė:

    “Draiveriais“ tikriausiai vadinate maitinimo blokelius, transformatorius? Jie mums atliko, nes planas skirstyti įtampą, tinkančią LED ir taip atsisakyti maitblokio prieš kiekvieną LED bet statyti kažkokį tai viena ar kelis skydinėje. Žinodami, kad bus žemesnės įtampos tinklas naudojome storesnius kabelius (2×2,5 vietoj 2×1,5) todėl galios tikrai užteks, LED individuali galia tik 7W, todėl virtuvėje turime ~50W o koridoriuje ~60W galios prietaisus.

    • Gediminas sakė:

     Na “Draiveriai“ – impulsinis led’ų maitinimas. Lemputės konstrukcijoje turėtų būti jis įtaisytas. Leidžia turėti platesnį įtampų diapazoną ir kitų privalumų turi. Su atskirais diodais ar diodų juostelėmis nebūtų taip paprasta 🙂

     • Gediminas sakė:

      Tiksliau draiveriai naudojami srovės stabilizavimui, nes diodai nuo per didelės srovės sudega. O koki maitblokiai buvo prie lempučių? Pajungimui prie 220V?

     • Vilius sakė:

      Taip, iš 230 į 12-24, grįšiu į LT padarysiu ir įdėsiu nuotrauką.

  • Vilius sakė:

   Sveiki Gediminai,
   Kol kas – visi LED pajungti nuo akumų tiesiogiai, labai nekontroliuojant maitinimo, bet kai atsiras PV elektrinė, skydinė su automatukais, tuomet statysime maitinimo reguliatorius, greičiausiai keletą atskiroms grupėms. Aš pats nesu artimas elektrai, todėl čia paradui pagrinde vadovauja Vaidotas, kuris montuos skydinę, PV ir visa kita. Todėl gausite palaukti kol viskas iš planų virs realybe ir tada sužinosim 🙂

 2. PETRAS sakė:

  Kazin kame fokusas – 12 V LED lemputes jungiamos prie 24 V ir nepadaro PYKST ?

 3. PETRAS sakė:

  Ant maitblokiu uzrasa suprantu, bet juk rasai 12 V lemputes… jei uztektu akumo galingumo, turetu degti… keistos dabar lempos , pasirodo. Kai as bandziau pajungt prie 12 V reguliuojamo 20 A saltinio – dege kaip saule. Kazko neparisu su lempu skirtumais.

 4. Mantas sakė:

  “…Gal tik šviesos spalva truputi per šilta, per gelsva…“
  Smagu girdėti tokius žodžius. Daug kas vis dar galvoja, kad LEDai “šalti“.
  Gal galėtumėte pasakyti kokia šviesos spalvos temperatūra (K) virtuvėje ir kokia koridoriuje?

  • Vilius sakė:

   Gaminio aprašyme, abiems šiestuvams pateikta 3200-3400K bet skirtumas akivaizdus. Nesupratau, jūs už šiltus ar šaltus LEDus? Nes mūsų atveju LEDai per ŠILTI, labiau patinka melsva šaltesnė šviesa, tokia tikrai geriau, stipriau šviečia.

 5. Minde sakė:

  O kaip Jusu 22w monstras?

  • Vilius sakė:

   Monstras mirė. 😦 Turiu įtarimų, elektrikai pavaišino jį 230V vietoj 24V. Bet atgimė – tuo pačiu korpusu, panašiais LED bet tik 16W. Sumontuotas, bet reikiamai išbandyti dar nebuvo techninių sąlygų. Tech patalpoje yra vienas iš labiausiai pavykusių apšvietimo LED bandymų – 200cm ir 160cm dvigubos LED 19,2V juostos šviestuvai, kurie šiomis dienomis šviečia labai ilgai, vyksta darbai. Taip akumai vos spėja krautis, ir nėra galimybių pabandyti ex. monstro su normalia įtampa. Bet jau greit automobilinį įkrovėją pakeis PV elektrinė, tada bus sivos sąlygos ir monstrui pasireišti. Bus LED tęsinys, kai atsiras laisvo laiko, tada ir plačiau, iš kur, kaip ir kodėl.

 6. AndriusZ sakė:

  O koks pas tave lubų aukštis? Pas mane 2.55m tai aš planuoju apie 4-5W naudoti.

 7. Atgalinis pranešimas: Saulės elektrinė | V ir V pasyvus namas

 8. namukas sakė:

  Čia neseniai tokia temą žiūrėjau, per TV dėstė klausimą apie apšvietimą mėlyną ar geltoną apšvietimą reikėtų rinktis. Tai išvada buvo tokia, kad žmogui pati artimiausia ir palankiausia akims yra gelsva šviesa, ne mėlyna! Mėlyna šviesa labiau erzina akis, greičiau pavargstama ir visokie kiti neigiami faktoriai atsiranda, tokie kaip vėžiniai susirgimai ir pan, jau daugelyje šalių nebenaudoja melsvų liuminescencinių lempų. Profesorius siūlė ir gatvių, įstaigų ir namų apšvietimą keisti į natūralų gelsvą.
  Gal ši informacija padės apsispręsti kitiems renkantis lemputes namie 🙂

  • Vilius sakė:

   Kaip ten su vėžiais tai nežinau 🙂 bet šalta melsva šviesa labiau patinka, labiau dera prie mūsų interjero. Ir apšvietimo kokybė neabejotinai melsvos šviesos pusėje. Tokių kaip atskirų LED lempučių turime tik 3vnt, visas likęs LED apšvietimas tai lubiniai šviestuvai ir LED juostos.

 9. gediminas sakė:

  Nusipirkau sviesos reguliatoriu isr-002 ,400w. Turiu 8 lempas halogeninias 50w einancios nuo 230 sroves dabar su paprastu ijungeju veikia,bet jei pajungsiu ta reguliatoriu nesprogs man visos lemputes 😀 ? Nes reguliatorius 400w ,mano 8 halogenines lempos po 50w =400w ,veiks idomu?

 10. gediminas sakė:

  Esme dar diel reguliavimo sviesos ar jos pritems kai suksiu ratuka ar tiesiog pykstels?

 11. Algis sakė:

  dėl spalvos ir skonio – pagal pomėgius 🙂
  Bet būtent padaryt kad būtų “šilta“ šviesa buvo vienas iš sunkiausių darbų LED gamintojams. Įprastai dauguma žmonių mėgsta šiltą šviesą gyv. patalpose, tačiau tokia netinka ten kur yra vanduo, pvz. baseinų vandens arba san. mazgų apšvietimui, nes nuo unitazų paviršiaus arba baseino vandens atsispindėjusi gelsva šviesa bus nelabai į temą 🙂 Atkreipkite dėmesį kokios spalvos lempos pvz. Akropolio tualetuose. Tuo tarpu gyv. patalpose daugumai geriau kad būtų mažiau panašu į ligoninės operacinės patalpas, kur taiko 6000K, t.y. dienos sklaidytos šviesos apšvietimą, kad objektyviai matytųsi kokios spalvos skysčiai ir pan.
  Bendra rekomendacija yra 6000K ar bent 4000K san. mazguose, baseinų vandeniui, o 2300K gyv. patalpoms. Bet jei patinka 6000K, tai OK, svarbu kad jaučiamas komfortas.

  Man asmeniškai halogenai kol kas nepralenkiami pagal šviesos jaukumą. Ir spektras jų idealus. LED naudoju tik naktiniam apšvietimui, po 0,5W per patalpą, nes tokių nestiprių lempučių nėra.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s