Elektra

Čia papasakosime kaip namas įgauna vieną iš inžinierinių sistemų – elektros laidyną.

Apšvietimą ir elektros tiekimo, TV+interneto  montavimas bei medžiagos: Vladas ir Egidijus, jau minėti ventiliacijos poste.

Silpnas sroves (signalizacija) mums montuoja Julius, jam gal skirsime atskirą postą.

Iki šiol tai PATS SUNKIAUSIAS namo etapas, apie elektrą pradėjome galvoti dar kovo mėnesį, o realūs rezultatai pasirodo tik dabar. Esmė tikriausiai naujovėse ir nestandartiniuose mūsų noruose: norime kuo daugiau apšvietimo pasidaryti LED, kuriuos maitinsime 12V įtampa, be transformatorių ar kitų įtampos keitiklių. Rašau “kuo daugiau“ nes nesame 100% tikri, kad LED šviestuvai mus tenkins. Bene du mėnesius studijavome LED galimybes, ieškojome tinkamų lempučių ir sprendimų. Didžiausia LED problema – šviesa labai skaisti ir koncentruota, retas kuris ją skleidžia kaip kad senosios kaitrinės ar taupiosios lemputės, pažvelgus tiesiai į šviesos srautą jis akina, o už keleto cm jau visiškas šešėlis, LED šviečia kaip galingas žibintuvėlis – iš šono matomas šviesos srautas, o apšvietimo plotas labai mažas. Be abejonės LED labai tinka dekoratyviajam apšvietimui, bet mūsų tikslas LED pritaikyti kuo plačiau. Beieškant tinkamų lempučių, pastebėjome gerėjimo tendenciją (kuo giliau į mišką – tuo daugiau medžių 🙂 ) teko matyti lemputę, kuri su savo 7W švietė ne ką prasčiau nei 21W taupioji. Tiekėjai sakė tai labai naujas gaminys, tik ką mus pasiekęs iš …Kinijos. Taigi LED – dar vienas eksperimentas mūsų name. Esame truputi apsidraudę, turime “Plan B“ – dauguma LED yra pajungiami atskirai, todėl visiškos nesėkmės atveju bus galima perjungti dalį grandinės į įprastinę 230V įtampą. Yra dar viena priežastis kodėl didžioji dalis grandinių bus 12V – mes norime turėti savo PV (photo voltic) saulės elektrinę, taip pat ir vėjo, kurios gamintų 12V, ją kauptume 12V ir naudotume 12V.  LEDinėms grandinėms naudojome storesnius elektros kabelius – 2,5mm2, tam, kad sumažinti energijos nuostolius perdavime, nors suminė grandiniės galia neturėtų viršyti 30-80W.

Įvadinis kabelis. Jis jungia Lesto spintą, kurioje stovi skaitiklis ir namo elektros skydą. Paklojome ~90cm gylyje, kabelis tinkamas kloti grunte, todėl apsiėjome be plastikinio vamzdžio.

Nuotraukose pasižymėjome kabelio pradžią ir pabaigą – čia kad žinoti, kur tiksliai jis paklotas.

Tokia situacija prie lauko dėžės.

Kabelio klojimo gylis.

Taip kabelio trasa atrodė iš viršaus.

Vidaus laidynas. Patogu jį tvirtinti prie ventiliacijos kanalų naudojant plastikinius dirželius (žatiažkes).

Dar vienas liktinių klojinių pliusas – super lengvas štrabavimas! Pasistengsiu įdėti filmuką, kaip tai daroma. Neabejotinas privalumas!

Gyvenamojo kambario patogiausiai pasiekiama vieta – čia prireikė net 6 dėžučių, visos jungikliams – laiptinės, koridoriaus, gyvenamo kambario apšvietimui.

Lauko sienos štrabai: po laidų suklojimo jie sandarinami putomis, tai ir kokybiškas laidų tvirtinimo būdas, ir lauko sienos šiluminių savybių atstatymas.

Antro aukšto lubų laidynas tvirtintas lipnia aliumine juostele, kartais montažinėmis putomis. Badyti skyles PIR folijoje griežtai draudžiama, tai pakenktų namo sandarumui bei suardytų garo izoliaciją. Todėl laidai klijuojami, jie pasislėps dvigubam GKP karkase.

Laiptinės lubos.

Miegamojo TV taškas: čia ateina ne tik 230V maitinimas televizoliui, galimam jo priedėliui bet ir antenos bei interneto kabelis. Gatvėje turime šviesolaidį ir senokai duotus vietinio interneto tiekėjo pažadus apie IP televiziją…“ant Kalėdų jau žiūrėsite“ – tik nepasakė kurių metų 🙂

Visi kabeliai sužymėti, kodėl – žiūrėkite sekančiose nuotraukose.

Toks vaizdelis būsimo elektros skydo vietoje. Šiose “kasytėse“ be žymėjimo niekas galų neatrinks…taip mes mokame už “Plan B“ galimybę – apšvietimas suskirstytas į daugybę atskirų grandinių.

Ne už ilgo šie galai ras savo vietas skyde…

Kaip buvo štrabuojama galima pažiūrėti čia:

Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized ir pažymėtas , , , , , , , , , , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

27 komentarai

 1. Virgis sakė:

  Kažkaip kur medine perdanga nenaudojami nedegus kabeliai (raudoni)- pvz. Klaipėdos reg. tokio namo instaliacijos VEI ir gaisrininkams nepriduotumėt. Pasidomėkit, kad po to nebūtų per vėlu.

 2. Virgis sakė:

  Tūrėjau omenyje, kad esant medinei perdangai privalu naodoti raudoną priešgaisrinį elektros kabelį, o pas patį antram aukšte perdanga medinė, bet tokių laidų nepastebėjau- pats esu tam pačiam elektros etape, todėl atkreipiau dėmesį 5 tai. Kaip minėjau VEI gali nepriimti tokios instaliacijos. taipogi kabeliai privalo lubose būti vedžiojami apsauginiame gofruotame vamzdelyje.

  • Vilius sakė:

   Ok, reiks pasidomėti, nors laidai iki artimiausio medžio atskirti 120mm PIR su forlija. Dar klausimas kaip VEI sužinos kokie ten kabeliai, pagal projektą?

 3. Virgis sakė:

  Jie nežiūrį projekto pasižiūri perdangos tipą, o po to artimiausiam taške ištraukia apšvietimo laidą iš po lubų ir matosi ar morkavas ar ne. Visa teorija tokia.
  Vėlgi tai nebūtinai galioja kitur lietuvoj, bet Klaipėdos reg, tikrai to reikalauja.

  • Vilius sakė:

   Tikiuosi bus viskas gerai – projektavo gana garsus Kauno elektrikas, gerai VEI žinomas, todėl tikiuosi jo projektą VEI pripažins, o viskas atlikta pagal projektą. Ačiū už pastatbas, perduosiu projektavusiam.

 4. Ignas sakė:

  Jeigu pagal viską, tai tiesiant instaliacinius kabelius prie metalinių vamzdžių ar pertvarų, reikia būtinai naudoti gofruotą, slopinantį ugnį vamzdį, į jį sukišant kabelius. Nes kaip matau, dauguma laidyno atvirai prie ventiliacijos vamzdžių pritvirtinta.

 5. Olegas sakė:

  Labas, koki galuti varianta pasirinkote apsvietimui? Silpnoms srovems svarstete paskelbti atskyra posta?!

  • Vilius sakė:

   Kryptingai judame LED link. Dabar reikia rozečių, jungiklų, perjungėjų – išsirinkome Gira. Sumontavus ir paleidus bus apie ką parašyti.
   Kas dėl silpnų srovių, tai tema gana siaura, daug neprirašysi. Turime apsaugos sistemą, turime priešgaisrinę signalizaciją, išvedžioti laidai video monitoringui…

 6. Olegas sakė:

  Puiku, laukiame naujos info, aciu.

 7. Atgalinis pranešimas: LED | V ir V pasyvus namas

 8. Mantas sakė:

  Sveiki,
  o kaip su įžeminimu, ar jis ateina nuo Lesto apskaitos skydo ar darėt namuose? Bėja kokį kabelį, pasirinkot, kiek KW max tikitės apkrautio, kiek metrų? Klausiu, nes kita sav. atveda elektra šimtas patarėjų negaliu apsispresti, tik dėl vieno aišku, kad papildomai į vemzdį tikrai nekišiu 🙂

  • Vilius sakė:

   Sveiki Mantai,
   Jei įvadinis kabelis neviršija 30m tai papildomo įžeminimo daryti nereikia, užtenka įžeminimo, įrengto Lesto apskaitos skyde. Kaip jau minėjau, neviršijame tų 30m, koks kabelis paklotas – atsiprašau, bet neprisimenu. Į vamzdį reik kišti pigesnį, plonesnės izoliacijos kabelį, o jei tinkamas kloti grunte – gali būti užkastas be vamzdžio. Max apkrovos irgi nežinau, manau skirta galia neturėtų viršyti 10kW. Ne daug tepadėjau…sėkmės jums!

   • Mantas sakė:

    Ačiū, na bent jau dėl įžeminimo ramiau, pas mane nei 20m nėra. Reikės prasikasti tokį griovelį kaip pas jus ir man ir vesti 5 gyslų kabelį su įžeminimu.

  • Ignas sakė:

   Sveiki, kabelio kvadratūra priklauso nuo užsakyto galingumo. Jeigu galingumas 10kW, tada reikėtų 5×1,5mm2, bet ateičiai galima prasivesti ir 5x4mm2 kuris atlaikys ~20kW.

 9. Algirdas sakė:

  Ignai,nežaiskite su elektra. Šnekate visiškus vėjus.

 10. Dainius sakė:

  🙂 elektrikai turbut pirma objekta dare, turbut dar nezino kad elektros remeliai turi tik penkias vietas.. sesta turbut pripjaus

 11. Rolka sakė:

  Tai grynas pvz. kaip el. laidu negalima vedzioti. Kas taip laidus tvirtina prie ventiliacijos kanalo?

  Pries dirbant su elektra paskaitykite Elektros irenginiu taisykles.

  Cia visiska nesamone.

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Twitter picture

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Twitter paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s