Radonas

Radonas – tai radioaktyvus elementas, normaliomis atmosferinėmis sąlygomis yra dujinėje būsenoje. Jis susidaro skylant uranui ir toriui, tai vyksta dirvoje – būtent ten, kur esame įrengę žemės šilumokaitį. Kadangi šilumokaitis yra atviro tipo, betarpiškai kontaktuojantis su dirvožemiu, tai yra rizika, kad žemėje išsiskiriantis radonas dujiniu pavidalu pasieks mūsų žemės šilumokaitį, iš kur rekuperatoriaus ventiliatorių pagalba bus išnešiotas po gyvenamas patalpas… skamba bauginančiai. Plačiau apie radoną galima paskaityti Wikipedijoje. Kiek teko girdėti, ši ploblema yra labai aktuali Skandinavijoje, Airijoje, bet apie radono išsiskyrimą Lietuvos teritorijoje rimtesnių žinių nėra. Nusprendėme ištirti esamą situaciją. Tam kreipiausi į RSC – radiacijos saugos centrą, kur išdėstęs savo situaciją ir nuogastavimus sulaukiau realios pagalbos. Sutarėme, kad luktersiu iki dienos, kai specialistai turės reikalų Kaune, tuomet jie užsuks ir pas mus. Šiandien kaip tik tai ir įvyko, ryte sulaukiau specialistų, kurie mūsų name paliko tris matavimo prietaisus:

Šie davikliukai pastatyti trijose patalpose, kur yra tiekiamas oras: Ia svečių kambaryje, tiesiai po būsimu difuzoriumi, IIa vaikų kambaryje ir IIa tėvų miegamajame.  Ne atsitiktinai nuotraukoje daviklis yra ant apversto kibirėlio nuo glaisto – daviklis turi būti pakeltas nuo grindų. Taip visi trys davikliai stovės patalpose 21 parą, tuomet aš juos užsuksiu (matomas sriegis ir iššokęs dangtelis) ir pristatysiu į RSC Kauno skyrių, kur jie bus ištirti ir tikriausiai gausime ataskaitą su rūpina informacija.

Specialistas atsivežė momentinį radono koncentracijos matuoklį, kurį pastatė techninėje patalpoje, matuoklis buvo įjungtas gal 10minučių, kol mes dėliojome daviklius patalpoje. Pabaigus su davikliais, nuimti momentinio matuoklio parodymai – 30 Bekererių/m3 oro kai Lietuvos higienos normos leidžia 300 Bekererių. Taigi, tai tik dešimtadalis leistinos koncentracijos normos, kas nuteikia labai optimistiškai: jei radono problema mūsų name egzistuotų tikriausiai momentinis matuoklis būtų parodęs padidintą jo koncentraciją. Anot wikipedijos, radono koncentracija atmosferoje yra 10-20Bq/m3, uždarose patalpose – 100Bq/m3. Bet negirkime dienos be vakaro, palaukime dar 20parų ir sužinokime, ką parodys tie trys davikliai.

Radono poveikis sveikatai.

Gavau radono koncentracijos matavimo rezultatus:

laba diena,

siunčiu radono tūrinio aktyvumo tyrimo rezultatus

darbo kambarys 73 bq/m3
vaikų kambarys 80 bq/m3
miegamasis 113 bq/m3
tyrimo rezultatus galite suyginti su šia higienos norma.
Lietuvos higienos norma HN 85:2011 „Gamtinė apšvita. Radiacinės saugos normos“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. spalio 7 d. įsakymu Nr. V-890 (Žin., 2011, Nr. 124-5917).“
Įrašas paskelbtas temoje Uncategorized ir pažymėtas , , , , , , , , , , , .Išsisaugokite pastovią nuorodą.

23 komentarai

 1. pasyvus sakė:

  Tikrai įdomus rezultatas, nors galutinis rezultatas tikrai neturėtų labai skirtis nuo momentinio.

 2. Simonas sakė:

  nu tu duodi Viliau. nebūtų šovę į galvą man matuoti 🙂
  ale gal ir gerai, dalį skeptikų abejonių nuimsi net užbėgdamas jiems už akių.

  • Vilius sakė:

   Duodu…o ką daryti – vogti juk neisi…. 🙂
   Esmė yra “geotekstilės“ vertime į lenkų kalbą – “geotkanina“ ar “geowloknina“? Jei ši medžiaga nelaidi dujoms tai su radonu viskas +/- aišku, bet kur tada dėsis kondensatas? Jei paklotė laidi ir vandeniui, ir dujoms – tai viskas aišku dėl kondensato, bet su radonu – klausimas. Tu verteisi projektą – ką iš tikrųjų reikia naudoti paklotei? Tingiu savo projekto ieškoti.

 3. vienuolika sakė:

  Berkelių Viliau 😉
  Be reikalo sau stresą varaisi. Nuo radiacijos niekur nepasilėpsi. Tie “berkeliai“ visur, tavo vestuviniame žiede, betone, ir viskame kas mus supa. Dėl to tai ir vadinasi natūraliu radiaciniu fonu.
  Gi namo negriausit, jei paiškės, kad yra radono? O jo tikrai yra. Kadangi vėdinsitės, tai problemos kaip ir nėra. Neverta pergyvent dėl dalykų, kurie nuo tavęs nepriklauso.

  • Vilius sakė:

   Tadai,
   Vienas reikalas – natūralus radiacinis fonas, kitas – galimai dirbtinai padidintas, būtent tokią riziką tiriu. Abejoju, kad problema egzistuoja, bent jau momentinio matuoklio parodymai nuteikia optimistiškai. Bet oro tiekimas iš grunto yra teoriškai pavojingas. Wikipedijoje paskaitykite, kaip buvo atrastas radonas – inžinierius, dirbantis AE statyboje, atėjęs į darbą išvarė iš proto radiacijos detektorius… kur gi ne, kai jo namo rūsyje rasta 100.000 Bq/m3. Įsivaizduokite, jei tame name būtų įrengtas žemės šilumokaitis…
   Yra ar nėra radono – ne taip svarbu, esmė radono koncentracijoje ore, jei ji neviršija 300Bq/m3 – gyvensime ramiai o mūsų skaitytojai žinos, kad bent jau Kauno apylinkės nėra potencialiai pavojingos radono atžvilgiu ir ŽŠ įrengimas radono koncentracijos nedidina.

  • minde sakė:

   sakai be reikalo? negirdejai kad pvz airijoj nuo radono sukelto plauciu vezio mirsta lygiai tiek zmoniu kiek ir autoivykiuose? JAV ir turbut netik, tai pirma plauciu vezio priezastis tarp nerukanciu. Ir tik nereikia aiskint kad ten debilai rusiuose gyvena. O kas yra tie “berkeliai“ ? 🙂

   • Vilius sakė:

    Berkelis – radono koncentracijos matavimo vienetas.
    Žinome ir apie JAV, ir apie IE – problema spręsta ne globaliai, bet konkrečiomis namo sąlygomis. Jei tai būtų ne Lietuva rezultatai būtų gal būt amerikoniški ar airiški 🙂 todėl jiems palikime jų problemas.

 4. vienuolika sakė:

  Ir taip ir ne Viliau. Radonas – sunkios dujos, jos vienaip ar kitaip nešauna į palačiąją galaktiką kaip helis ar vandenis. Šansai, kad jis sulys į ortakius yra, bet visas tas, kuris į tuos ortakius nesulys, vienaip ar kitaip vistiek plutos paviršiuje draikomas 🙂 Iš fundmentalios pusės tai labai liuks ką darai, aš irgi esu didelis eksperimento mėgėjas, bet įsivertinant rizikas, nuo ko galima gauti galą gyvenimą, radonas tikrai nebus labai reikšmingas.
  Visi iškastiniai resursai, tame tarpe ir akmens masės plytelės turi savo porciją radiacijos. Radijacijos neišvėdinsi, gama ir beta pakankamai skvarbi. Principe net jei tas radonas už sienos lauke skilinės savo pusperiodžio sulaukius, gama kvantai sėkmingai skros per visas sienas, o palyginus su tuo, kas iš viršaus nusileidžia (kosmosas), tai bus gerokai mažiau nei lašas jūroje.

  • Vilius sakė:

   Sunkesnės už orą beveik 8 kartus, bet nepakankamai sunkios, kad jų (jei jos išsiskiria mano ŽŠ) nepatrauktų ir nenuneštų į kambarius rekupo ventiliatorius. Todėl eksperimentas yra nustatyti, ar turint name veikiantį ŽŠ patalpų ore radono koncentracija neviršija leistinų normų, tik tiek 🙂 žinau, kad nesugebėsiu nei su alfa, nei su beta ir tuo labiau su gama spinduliuote kovoti, tik nesinori pasidaryti kaip tam vargšeliui AE specui 100.000Bq/m3 namie 🙂 aišku Lietuva ne Airija ar Skandinavija, bet pasitikrinti, kitiems parodyti ir patiems ramiai gyventi, tuo pačiu sugriauti mitą apie ŽŠ žalą šis eksperimentas turėtų padėti.

 5. namasdalimis sakė:

  Aha gal jau turi 🙂

 6. Ivanas sakė:

  Taigi naudinga buvo atlikti tyrimus, pavojaus nera! Gal galetumete duoti zinoti, kiek tokie tyrimai kainuoja?

 7. liuci sakė:

  sveiki,o kur ir kam skambinti del radono patikros bute?Aciu

 8. Rita sakė:

  Kur kreiptis kokiu numeriu skambinti, kad istirtu radono kieki name?

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s